(fot. Joanna Młynarczyk)

W Muzeum Historycznym Skierniewic można oglądać wystawę obrazów Adama Bojary „Bitwa nad Bzurą”. Ekspozycja składająca się z 13 prac, odsłaniających dramaturgię wojny, jest szczególną, wywołuje refleksje, warto ją zobaczyć.

Uroczysty wernisaż wystawy z udziałem autora, zorganizowano w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej (1.09).

– Zależało mi, by w tych obrazach pokazać dramaturgię wojny – przyznał podczas wizyty w Skierniewicach Adam Bojara. – Cykl powstał z pobudek patriotycznych, na podstawie relacji uczestników Bitwy nad Bzurą, z którymi udało mi się porozmawiać. To lekcja historii, dramatycznej historii, jaką przeżył naród polski. Mnóstwo zawartych jest w nich poszukiwań i głębokiej analizy. Te obrazy urodziły się w mojej głowie, a to, co widać na płótnie, to czysto manualna sprawa – mówi autor.

Obrazy były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, a także w Mediolanie i Paryżu, jednak ostatnie ponad 30 lat przeleżały w magazynie.

– Sam z łezką w oku je oglądam, niektóre widać, że wymagają już zabiegów konserwatorskich, oczyszczenia, bo są bardzo ciemne – przyznał Adam Bojara.

W sali koncertowej muzeum wystawionych zostało 13 obrazów z cyklu liczącego ponad 50 obrazów poświęconych Bitwie nad Bzurą.

Wernisażowi wystawy towarzyszyły dwa wykłady: Piotra Paradowskiego o genezie wybuchu II wojny światowej, a także gościnne wystąpienie dr Bartłomieja Bydonia z Muzeum Katyńskiego, który wygłosił prelekcję na temat: „Bić się, czy nie bić. Rzecz o honorze żołnierskim, etosie i niepodległości”.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2537 sekundy