(fot. Joanna Młynarczyk)

Wykonują różne zawody – są prawniczki, ekonomistki, nauczycielki – w sumie około 60 pań odkryło w sobie szczególną pasję – parają się artystycznym quiltem. Prace wykonane tą techniką, przygotowane z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości, już od piątku (6.09) będą mogli zobaczyć skierniewiczanie w CKiS.

Są portrety, prace przedstawiające motywy roślinne i patriotyczne, wzory geometryczne. Prace płaskie i przestrzenne. Wykonały je artystki zrzeszone w Stowarzyszeniu Polskiego Patchworku. Złożyły się na wystawę przygotowaną w 2018 r. z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości i od tamtego czasu jeździ ona po całym świecie. Prezentowana była m. in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Węgrzech, w Wielkiej Brytanii. W Polsce widzieli ją już m. in. mieszkańcy Krakowa i Szczecina. Teraz przyszedł czas na Skierniewice.

Quilty – artystyczne kołderki – nie będą jednak pokazywane w naszym mieście po raz pierwszy. Prace wykonane tą techniką można było podziwiać już podczas poprzednich edycji przeglądów współczesnej tkaniny artystycznej Biennale Tkan Art., organizowanego przez pracownię Anny Pokory w CKiS podczas Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. Jedna z uczestniczek skierniewickiej imprezy, Anna Sławińska, podczas konkursu w CKiS otrzymała nawet nagrodę publiczności.

– Prezentowane były tkaniny wykonane różnymi technikami – tkaniny drukowane, jedwabie, ale to właśnie quilty cieszyły się największym zainteresowaniem i na nie wszyscy zwracali uwagę – przyznaje Anna Pokora.

Wystawa, która zostanie otwarta w piątek w galerii CKiS, dostępna będzie zwiedzającym przez cały miesiąc. Doskonałą okazją do jej oglądania będzie też Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Wówczas pracom towarzyszyć będą kompozycje kwiatowe. Ponadto przez cały czas, wystawie towarzyszyć będzie konkurs publiczności. Zwiedzający będą mogli oddać głos na najciekawszą, ich zdaniem, pracę.

– Już teraz uczulam zwiedzających, by nie dotykać tkanin, to są białe rzeczy, łatwo o pobrudzenie ich – uczula Anna Pokora. – Jednak, jeśli ktoś będzie bardzo chciał sprawdzić fakturę tkaniny, dotknąć, będzie to możliwe tylko przez cienkie rękawiczki, które udostępnimy – uprzedza.

Sztuka patchworku ma bogatą tradycję. Najbardziej znana jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie samych quilterek jest około 20 milionów. W Polsce jeszcze raczkuje, Stowarzyszenie Polskiego Patchworku zrzesza kilkadziesiąt osób, ale ciągle dołączają nowe. Najstarszy artystyczny quilt powstał w XI wieku, znajduje się w Petersburgu.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2478 sekundy