z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 września 2019 | 12:00 komentarzy 1
Głuchów chce odebrać długi

Gmina Głuchów chce zdążyć przed zmianą przepisów dotyczących odbioru śmieci, zapobiec ewentualnym podwyżkom i w związku z tym już teraz ogłasza przetarg ich zbieranie. Samorząd chce też skuteczniej ścigać osoby uchylające się od obowiązku uiszczania opłat za pojemniki na odpady.

W gminie Głuchów ogłoszono przetarg na odbiór od mieszkańców śmieci w 2020 roku, a pośpiech ten spowodowany jest zmianą przepisów. Nowa ustawa wchodzi w życie już we wrześniu tego roku, a gminy na dostosowanie się do jej zapisów będą miały zaledwie rok.

– Postępowanie przetargowe chcemy przeprowadzić w oparciu o stare przepisy, aby w przyszłym roku nie musieć aneksować umowy, co mogłoby prowadzić do zmian w opłatach – mówi Jan Słodki, wójt gminy Głuchów.

Po ubiegłorocznych zmianach koszt segregowanych odpadów wynosi w Głuchowie miesięcznie 13,70 zł na osobę, zaś za śmieci zmieszane jest to aż 27,40 zł. Teoretycznie, zgodnie z zapowiedziami rządzących, nowa ustawa śmieciowa ma zapobiegać praktykom monopolistycznym, które rzekomo odpowiadały za zwyżkę cen, jaką obserwowaliśmy w minionych latach. Realnie jednak każdy pamięta, że podobne argumenty padały przed sześcioma laty, gdy wprowadzano w życie rewolucję w systemie odbioru śmieci. I zamiast niższych cen i porządku wszyscy zapłaciliśmy więcej.

W Głuchowie podkreślają również, że trzeba będzie wreszcie zabrać się za egzekwowanie opłat od osób, które przez ostatnie 6 lat uchylały się od ich uiszczania.

– Są już wystawione tytuły wykonawcze i będziemy chcieli ściągnąć te pieniądze. Pamiętać trzeba, że na opłatach od mieszkańców nie zarabiamy, a cały system ledwo się bilansuje, dlatego jak ktoś nie płacił, to gmina musiał pokryć różnicę z własnego budżetu – mówi wójt.

Od chwili wejścia w życie nowych przepisów, w gminie Głuchów zaległości mieszkańców z tytułu niezapłaconych rachunków za śmieci osiągnęły już kwotę 100 000 złotych.

Wojciech Kubik

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~samotny wilk 0 ponad rok temu

  Jak nie zaczniecie ściągać zaległości to ja przestaje płacić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Nowa inwestycja zmieni oblicze regionu

Doskonałe wyniki egzaminu ósmoklasistów z gminy...

MDP z Wysokienic jedzie do Włoch

Amfetaminę ukrywali w lodówce

Alzheimer – sejmik Mazowsza wspiera budowę...

Ruda: remont drogi to priorytet

Bolimów ma nowego sekretarza

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA