wydarzenia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 września 2019 | 09:27
Od 2007 roku Skierlotkę ogromnych rozmiarów na święto kwiatów przygotowuje skierniewicka firma Chojecki.

Od 2007 roku Skierlotkę ogromnych rozmiarów na święto kwiatów przygotowuje skierniewicka firma Chojecki. (fot. Joanna Młynarczyk)

Rozpieszcza podniebienia gości święta od lat i jest jednym z najchętniej wybieranych łakoci przez samych mieszkańców miasta. Skierniewicka Skierlotka – lokalna łakoć urodziła się w naszej redakcji.

Już po raz dwunasty będzie można spróbować jej pierwszego dnia Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

W 2002 roku redaktorem naczelnym „Głosu Skierniewic i Okolicy” była Dorota Rutkowska, to właśnie wtedy urodziła się Skierlotka.

Pomysł stworzenia lokalnego ciastka przyszedł mi do głowy podczas wizyty w Zielonej Górze, gdzie próbowałam oponek zielonogórskich – wspomina dziś Dorota Rutkowska.

Temat zaproponowałam na kolegium redakcyjnym. W sierpniu 2002 roku gazeta ogłosiła konkurs dla czytelników na skierniewickie ciastko.

Wadowice mają swoją kremówkę, a Skierniewice mogą mieć np. swój jabłecznik – pisała wówczas na łamach „Głosu”. – Pomyśleliśmy o ciastku z jabłkami, jabłko jest przecież symbolem Skierniewic. Chodziło o łakoć, którą można by przez cały rok kupić w każdej cukierni w mieście i okolicznych gminach – wspomina.

Redakcja zaproponowała swoim czytelnikom konkurs na przepis ciasta z jabłkami, a także jej nazwę. Propozycji wpłynęło kilka. Wygrała Skierlotka.

Ciasto pojawiło się na święcie pierwszy raz w 2007 roku, wtedy też miasto zaczęło starania o opatentowanie nazwy przemysłowej. Przygotowane ciasto podzielono na 2 000 porcji. Dzielący je ubrani byli w stroje z epoki najsłynniejszego tropu literackiego traktującego o Skierniewicach – czasów Wokulskiego.

– Swoją Skierlotkę robię według przepisu mamy. Wykorzystuję sezonowe papierówki, dostępne w lipcu i w sierpniu. Wykonana na kruchym cieście, z rozpróżonymi jabłkami z puszystą pianką z białka na wierzchu. Z trzech ciast, które robię w domu – obok sernika i tortu makowego, to właśnie Skierlotka jest tym najbardziej ulubionym przez członków rodziny – podkreśla Dorota Rutkowska.
 

Jedyny taki wypiek w roku

Od 2007 roku Skierlotkę ogromnych rozmiarów na święto kwiatów przygotowuje skierniewicka firma Chojecki.

– Nie zmieniamy przepisu, ciasto powstaje z lokalnych jabłek – zapewnia Paweł Chojecki, właściciel firmy. – Wykorzystujemy miks jabłek, m. in. złota reneta, idared – w zmiennych proporcjach, w zależności od dostępności owoców. Wykorzystujemy 220 do 230 kilogramów jabłek. Całość ciasta waży około 270 kg. Zostaje podzielone na około 5 000 porcji.

Skierlotka jest na  kruchym cieście, jabłka przyprawione są cynamonem. Z wierzchu ciasto posypane jest migdałowymi płatkami i kruszonką. Smakuje wyjątkowo.

Ciasto pieczone jest w nocy z piątku na sobotę. Przy jej wykonaniu pracują zaledwie 3 osoby.

Wariacje na temat szarlotki

W tym roku już po raz piętnasty Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach ogłosiło konkurs na Świąteczną Skierlotkę. Od początku projekt koordynuje Wanda Łapińska.

– Do konkursu zgłaszają się głównie panie, choć pamiętam też edycję z udziałem mężczyzny, który zgłosił bardzo ciekawe ciasto – mówi Wanda Łapińska.

Konkurs jest okazją do tworzenia wariacji na temat szarlotki.

– Różne ciasta z jabłkami, z pomysłem udekorowane, często prosto z pieca trafiają do namiotu konkursowego – mówi Wanda Łapińska. – Dotychczas mieliśmy całą gamę smaków – dodaje.

Były ciasta z cynamonem, miętą, złamane pomarańczą czy innymi owocami.

– Niestety zdarzały się nietrafione propozycje, mieszanie smaków różnie wychodzi, dlatego bezpieczniej trzymać się tradycji. Nie chcemy niczego sugerować, eksperymentowanie jest ciekawe, bo konkurs ma być przede wszystkim zabawą dla uczestników – mówi Wanda Łapińska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw na zdjęciach z lat 80.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2475 sekundy