wydarzenia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 września 2019 | 10:12

(fot. Beata Pierzchała)

Skierniewickie święto kwiatów nie sposób wyobrazić sobie bez gminnych stoisk. Każdy, kto choć raz był na święcie wie, że to właśnie te stoiska oferują najlepsze jedzenie – lokalne smakołyki, swojskie wyroby wędliniarskie, przepyszne pierogi i klasyczną pajdę ze smalcem. Stoiska w tym roku odwiedzi wyjątkowy gość, prezydent RP Andrzej Duda.

Gospodarze wszystkich gmin powiatu skierniewickiego są zgodni, że rok 2019 dał się mocno w kość rolnikom. Wielu wciąż czeka na odszkodowania po fali upałów, która zniszczyła plony. Z punktu widzenia samorządów narzeka niewielu.


Gmina Bolimów

Na paradzie wystąpi gminna orkiestra dęta oraz młodzi sportowcy z klubu Foot-Bol-Aki. Stoiskiem będą opiekować się dwa Koła Gospodyń Wiejskich z Bolimowa i Sierzchowa, które przygotują, mnóstwo smakołyków. Będzie także stoisko promocyjne Gminnego Ośrodka Kultury, które ma promować walory gminy.

Jak minął w gminie rok? – Po mimo różnych przeciwności losu oceniam ten rok pozytywnie. Gminie udało się pozyskać sporo dodatkowych pieniędzy na dofinansowanie inwestycji. Jeśli chodzi o rolników jest już trochę gorzej – mówi wójt Stanisław Linart.


Gmina Głuchów

Wyjątkowo kolorowo zapowiada się głuchowska parada, w której udział wezmą uczniowie ze wszystkich gminnych szkół. Zaprezentują się w strojach kwiatowych, a każda z podstawówek przebrana będzie za inny kwiatek: Białynin – słonecznik, Michowice – stokrotka, Wysokienice – mak, Złota – róża, Głuchów – nagietek, Janisławice – chaber. Dwudniowe święto kulinarnie obstawiać będą panie z dwóch kół gospodyń. W sobotę spotkać będzie można się z reprezentantkami KGW z Wysokienic, zaś w niedzielę z kołem z Borysławia.

Jan Słodki, wójt: – Dla naszej gminy był to w miarę dobry rok. Udało nam się pozyskać zewnętrzne pieniądze na różne projekty, między innymi na drogi, Klub Seniora, walkę z hejtem. Nie są to może powalające kwoty, wiem że można więcej, ale jak na początek kadencji, to nie jest źle.


Gmina Godzianów

Godzianów w paradzie reprezentować będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz uczniowie i mieszkańcy gminy. Stoisko w rynku przygotowuje  zaś Koło Gospodyń Wiejskich z Zapad.

Andrzej Mozga, wójt:  – Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogłoby być lepiej, ale udało na się skończyć rozpoczęte w ubiegłym roku inwestycje. Pozyskaliśmy ostatnio duże dofinansowanie na budowę ważnej drogi, więc jest się z czego cieszyć.


Gmina Kowiesy

W rozpoczynającej święto paradzie zobaczyć będzie można szkolną młodzież, przedstawicieli władz gminy, a także mieszkańców. Organizatorzy zapewniają, że będzie kolorowo i wesoło.

Jarosław Pepka, wójt: – Ten rok  dla rolników i sadowników nie był udany, a to za sprawą przymrozków i suszy. Pod względem inwestycji udało nam się jednak zakończyć rozbudowę szkoły, czy zdobyć pieniądze na kolejne drogi.


Gmina Lipce Reymontowskie

Podczas świątecznej parady publiczności pokaże się sportowa lipiecka wizytówka gminy, czyli Szkółka Piłkarska, a zabraknąć nie może również elementu ludowego, czyli Amatorskiego Zespołu Regionalnego. Stoisko gminne, na którym znaleźć będzie można mnóstwo przeróżnych smakołyków, obsługiwać będą panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipiec Reymontowskich.

Marek Sałek, wójt: – Jeśli chodzi o sprawy samorządowe i do tej pory nie możemy narzekać. Udało nam się zdobyć dofinansowanie do budowy ulicy Wiatracznej, starostwo buduje nam drogę, a nasz wniosek o pieniądze na kanalizację przeszedł już ocenę formalną.


Gmina Maków

W świątecznej paradzie reprezentacji Makowa będzie towarzyszyła grupa z zaprzyjaźnionego miasta Molet. Grupa z Litwy zaprezentuje swój zespół muzyczny, w paradzie pójdą też uczniowie szkoły podstawowej w Woli Makowskiej. O stoisko zadba w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich z Krężc.

Jerzy Stankiewicz, wójt: – Jeśli chodzi o gminę to sytuacja też jest trudna, mamy pieniądze na zaplanowane inwestycje, ale wciąż mamy innego rodzaju kłopoty. Mamy oczywiście na koncie wiele sukcesów. Zewnętrzne środki płyną do gminy szerokim strumieniem i to bardzo cieszy.    ‘


Gmina Nowy Kawęczyn

Gminę Nowy Kawęczyn w tym roku reprezentować będzie szkoła z Nowego Dworu, której uczniowie przebiorą się za kolorowe owoce. Część kulinarna należeć będzie zaś do aż dwóch kół gospodyń. W sobotę wiejskie jadło serwować będą panie z Suliszewa, zaś dzień później będzie można skosztować smakołyków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rzędkowa.


Gmina Skierniewice

Tegoroczna parada, w której nie zabraknie oczywiście reprezentacji gminy Skierniewice, należeć będzie do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dębowej Górze. Przemaszerują oni ulicami miasta poprzebierani między innymi za owoce. O podniebienia gości, serwując co nieco na ciepło oraz przekąski i ciasta, zadba stowarzyszenie pań z Dębowej Góry.


Gmina Słupia

Paradę uświetnią uczniowie szkoły podstawowej z Winnej Góry. A na stoisku będą królowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Słupi, które przygotowują między innymi roladę słupiecką.

Mirosław Matulski, wójt mówi: – To był rok wytężonej pracy. Dla rolników to był niewątpliwie trudny, susza znów dała im się we znaki.  

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 12

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2071 sekundy