(fot. CSIOZ)

W dniu 7 września 2019 roku weszła w życie ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, która wprowadza m.in. nowe zasady wystawiania i realizowania recept. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka zmian, które wprowadziła ta nowelizacja.

Przede wszystkim zmianie uległ termin realizacji e-recepty, który obecnie wynosi 365 dni od daty jej wystawienia. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki, których termin realizacji wynosi 7 dni oraz recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1, w przypadku których termin ten to 30 dni.

Zmieniły się także ilości produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, które można przepisać na e- recepcie. Obecnie, lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo ilość ww. produktów niezbędną do 360-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.

Z kolei, pielęgniarka i położna może przepisać na e-recepcie dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych niezbędną do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.

Jak czytamy w komunikacie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie w sprawie wejścia w życie, w dniu 7 września 2019 r., nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne wprowadzonej Ustawą z dnia 19 lipca 2019 r o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia, recepta elektroniczna na produkty lecznicze antykoncepcyjne wystawiona przez pielęgniarkę lub położną również dotyczy 180 dni kuracji, ale tylko na receptach wystawionych w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego.

Podkreślenia wymaga, że po upływie 30 dni od daty wystawienia recepty elektronicznej lub daty realizacji „od dnia” recepta taka jest realizowana z wykluczeniem dni stosowania, które już upłynęły.

Nowelizacja wprowadziła też zmiany w zakresie realizacji e-recepty. Zgodnie z nowymi przepisami, jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania – przy czym w przypadku produktów wydawanych w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie.

Nowelizacja przewiduje też możliwość upoważnienia asystentów medycznych do podpisywania w imieniu lekarzy i lekarzy dentystów zwolnień lekarskich wystawianych od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie w postaci elektronicznej. Osoby upoważnione do wystawiania zwolnień lekarskich w postaci elektronicznej (tzw. asystenci medyczni), mogą odciążać personel medyczny od czynności o charakterze biurokratycznym. Asystentem medycznym może być osoba wykonująca zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Na koniec podkreślić należy, że recepty w wersji papierowej będą wystawiane i realizowane na dotychczasowych zasadach. 

Joanna Chrostowska, radca prawny

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2261 sekundy