Już w najbliższy weekend, 27 – 29 września, w ramach akcji 60+ Kultura dostępna dla seniorów, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, osoby powyżej 60. roku życia będą mogły zobaczyć Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli za symboliczną złotówkę.

Spotkanie rozpocznie oprowadzanie przewodnickie po wystawie „Uformowany. Wizerunki Fryderyka Chopina w rzeźbie”, obejmującej trzydzieści sześć wizerunków rzeźbiarskich kompozytora z bogatej kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Prezentowane są rzeźby pełnoplastyczne – głowy, popiersia, projekty pomników oraz płaskorzeźby. Celem twórców wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność prac w kontekście formy i indywidualnych cech stylistycznych autorów przedstawień, a przede wszystkim na sposób ujęcia portretowanego. Przyglądając się wystawie, prześledzimy ewolucję wizerunku Chopina w polskiej rzeźbie od wieku XIX do dziś. Ustalimy też związek tej ewolucji ze stylami artystycznymi typowymi dla kolejnych epok, ale też z przemianami historycznymi mającymi wpływ na ikonografię i podejście do sposobu ukazywania wizerunku jednego z ważniejszych dla polskiej kultury twórców.

Podczas zwiedzania ekspozycji stałej, uczestnicy poznają relacje łączące rodzinę Chopinów ze Skarbkami, właścicielami majątku w Żelazowej Woli. Poznają też historię założenia muzeum i parku, a także wkład pokoleń w tworzenie muzeum w miejscu, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2723 sekundy