(Fot. Sławomir Burzyński)

Oszuści naciągają starszych ludzi. Skierniewicka policja kolportuje ulotkę prewencyjną, jak nie dać się oszukać.

– W powiecie skierniewickim pojawiło się ostatnio dużo oszustów – przyznaje Krzysztof Winciorek, dzielnicowy z gminy Maków i Lipce Reymontowskiej, który nawiązał kontakt z przedstawicielami samorządów i z ich pomocą dociera z profilaktyką do szerszego grona odbiorców. – Nie każdy senior słucha radia, czyta prasę czy przegląda strony internetowe – argumentuje policjant.

Na początku września w podskierniewickiej gminie Maków zdarzyły się przypadki działania oszustów metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Dzwonili do seniorów podając się za ich wnuków, opowiadali o rzekomym wypadku drogowym z ich udziałem i próbowali wyłudzać pieniądze. W innej wersji dzwonić miał mężczyzna podający się za policjanta.
W ten sposób oszukano między innymi 72-latkę, która w obawie o członka rodziny, który jakoby spowodował wypadek drogowy, oddała rzekomemu policjantowi całe swoje oszczędności.

Z tego powodu skierniewiccy policjanci opracowali ulotkę, którą na prośbę dzielnicowego Krzysztofa Winciorka samorząd gminy Maków i Lipce Reymontowskie dołącza do korespondencji wysyłanej do mieszkańców.

– To bardzo dobry kierunek współpracy. Niewykluczone, że w najbliższym czasie obejmie większy obszar. Duża, czytelna ulotka załączona do informacji gminnej dociera do coraz szerszego grona mieszkańców – mówi Justyna Florczak-Mikina ze skierniewickiej komendy.

Policjanci radzą wywiesić ulotkę w widocznym miejscu w domu, aby senior, przechodząc obok, mógł przypomnieć sobie kilka porad dotyczących bezpieczeństwa.

Co radzą? Przede wszystkim warto pamiętać, że prawdziwy policjant nigdy nie zadzwoni do kogoś z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi o przekazanie pieniędzy. Jeśli natomiast ktoś podający się za policjanta zatelefonuje z informacją o wypadku bliskiej osoby, zawsze to sprawdźmy, dzwoniąc do kogoś z najbliższej rodziny. I pod żadnym pozorem nikomu nie udostępniajmy swoich dokumentów, kodów, haseł czy danych konta bankowego.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2271 sekundy