zdrowie

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 października 2019 | 10:28
Obudzić się z nową piersią

Dr n. med Piotr Pluta, chirurg onkolog przeprowadził około 200 rekonstrukcji piersi. Koordynator pierwszego w Łódzkiem Breast Cancer Unit w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.


Dlaczego warto skorzystać z rekonstrukcji piersi?

– Rozpoznanie raka piersi zawsze związane jest z ogromnym stresem dla kobiet, zwłaszcza gdy wiąże się z tak rozległym i okaleczającym zabiegiem, jakim jest mastektomia, czyli chirurgiczne usunięciem całej piersi. Rekonstrukcja piersi jest zabiegiem, który ma na celu utrzymanie dobrego komfortu życia pomimo choroby. Kobiety, u których konieczna jest mastektomia i u których wykonana zostanie natychmiastowa rekonstrukcja piersi budzą się po zabiegu i ciągle mają zachowane obie piersi.

Z kolei w przypadku pacjentek po mastektomii, u których zakończono leczenie, rekonstrukcja piersi ma na celu poprawę komfortu życia. Według słów operowanych przeze mnie kobiet rekonstrukcja piersi pozwoliła odbudować im pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności. Rekonstrukcje piersi pozwalają również odzyskać swobodę poruszania się i uprawiania sportów bez obawy, że dojdzie do przemieszczenia się protezy zewnętrznej piersi noszonej w miseczce stanika. U kobiet z dużym biustem rekonstrukcja piersi zwłaszcza połączona z zabiegiem pomniejszenia drugiej piersi zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa.


Kiedy można poddać się zabiegowi? Czy aktywna choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem?

– Biorąc pod uwagę, że rekonstrukcja piersi nie ma negatywnego wpływu na wyniki leczenia choroby nowotworowej, u zdecydowanej większości kobiet chorych na raka piersi zabieg ten może zostać wykonany. Jeżeli chora jest w dobrym stanie ogólnym i pragnie zachować pierś lub w przypadku kobiet po mastektomii – chce mieć pierś zrekonstruowaną, to zabieg ten można wykonać mimo choroby nowotworowej. Wówczas decyzja o rekonstrukcji piersi powinna być przy tym omówiona w gronie specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, radioterapii i chemioterapii, tak aby ustalić spójny plan leczenia. Ważny jest również dobór odpowiedniej metody i czasu wykonania rekonstrukcji. Na przykład, u kobiet z rakiem piersi i przerzutami do węzłów chłonnych pachowych, ze względu na duże prawdopodobieństwo zastosowania radioterapii uzupełniającej wykonanie rekonstrukcji natychmiastowej związane jest z większym ryzykiem powikłań pooperacyjnych, co może negatywnie wpłynąć na efekt kosmetyczny zabiegu. W tych przypadkach dokładnie omawiamy z chorymi korzyści z przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji piersi w trybie odroczonym tj. po zakończeniu leczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że coraz doskonalszy sprzęt do radioterapii i doświadczenie zespołu leczącego znacznie zmniejszają ryzyko możliwych powikłań nawet w tych przypadkach. Dlatego też, w naszej praktyce coraz częściej wykonujemy zabiegi rekonstrukcji piersi już w czasie mastektomii.


Czy jeśli od mastektomii upłynęło np. 20 lat zabieg rekonstrukcji ma sens i jest możliwy do wykonania?

– Nawet po 20 latach od mastektomii możliwe jest wykonanie rekonstrukcji piersi a głównym wskazaniem do jej wykonania jest wola kobiet. Jeżeli kobieta chce mieć odbudowaną pierś, to znaczy, że jest sens jej wykonania.


Na czym, pokrótce, polega zabieg rekonstrukcji piersi?

– Istnieje kilka metod rekonstrukcji piersi i jest to swoistego rodzaju chirurgia „szyta na miarę”. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu materiały syntetyczne: ekspandery rozciągające tkanki i implanty piersi. Coraz częściej stosujemy również specjalne siatki syntetyczne zabezpieczające implanty piersi, które zmniejszają ryzyko powikłań. Wykonujemy również rekonstrukcje piersi z zastosowaniem tkanek własnych, które mają szczególne zastosowanie u kobiet po radioterapii. W celu korekty blizn i poprawy jakości tkanek piersi przeszczepiamy również własną tkankę tłuszczową chorej pobieraną z okolic brzucha i ud.


Czy nowa pierś przypomina wyglądem zdrową?

– Po zabiegach, niestety, widoczne są linie szwu, o czym pacjentki powinny być poinformowane przed podjęciem decyzji o rekonstrukcji piersi. Jednak linie cięcia przeważnie udaje się tak poprowadzić, aby nie były one widoczne w linii dekoltu czy w staniku.

Gdzie skorzystać z rekonstrukcji piersi?

Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest na oddziale szpitalnym, na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Takie skierowanie może wystawić także lekarz, u którego leczymy się prywatnie. Z zabiegu można skorzystać na oddziałach chirurgii onkologicznej lub chirurgii plastycznej.

Oddziały chirurgii onkologicznej, które wykonały rekonstrukcje piersi:

 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Łodzi, Łódź, Północna 42, tel. 42 634 11 97
 • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź-Górna, Rzgowska 281/289, tel. 42 271 14 11
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika SP ZOZ, Łódź, ul. Pabianicka 62, tel. 42 689 54 41
 • SALVE ZOZ, Łódź, ul. Szparagowa 10, tel. 42 254 64 66
Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA