społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 listopada 2019 | 08:49 komentarzy 10
Rawskie krypty. ZOBACZ, co przez wieki było niedostępne

(fot. Anna Kraćkowska)

Do „piwnicy” można dostać się przez Kaplicę Dusz Czyśćcowych na tyłach świątyni (jest to stałe miejsce adoracji Najświętszego Sakramentu). Zgromadzone tu trumny – dorosłych i dzieci - pozostały niemal w nienaruszonym stanie. Jest ich około 300. Niektóre pięknie zdobione. – Na najstarszej trumnie widnieje rok 1650, choć nie wykluczam, że są jeszcze starsze, ponieważ nie wszystkie dokładnie widać – wyjaśnia ks. Bogumił Karp.

Na terenie Rawy Mazowieckiej znajduje się tylko jeden cmentarz komunalny. Nekropolia powstała na początku XIX wieku. Wcześniej, zgodnie z tradycją, zmarłych grzebano przy kościołach. Pod prezbiterium najstarszej rawskiej świątyni znajdują się krypty, w których spoczywają posługujący tu niegdyś jezuici oraz zasłużeni mieszkańcy. – Jest to obiekt unikalny na mapie kraju, a może nawet i w Europie – podkreśla dziekan rawski.

– Część ciał jest bowiem zmumifikowana.

W trumnach spoczywają ciała posługujących tu niegdyś jezuitów, ale także benefaktorów kolegium i ich rodzin – wśród nich ostatnia z rodu Kostków (pochodził z niego św. Stanisław Kostka). Widać wyraźne fragmenty ubiorów, ale także ciał, kości, czaszki...

– Ciała w większości są zmumifikowane – tłumaczy proboszcz. – Miałem nawet takie pytanie od zwiedzających „kto je zakonserwował?”. Otóż nikt. To właśnie jest ten ewenement. W tych czasach nie stosowano żadnych preparatów, jak przy mumiach Faraonów. Może to mikroklimat, może łaska boża. Ja łączę te dwie sprawy.

W czasie rewitalizacji świątyni, krypty zostały uporządkowane, ale samych trumien nikt nie przestawiał.

– Przede wszystkim naruszałoby to wieczny spokój dusz, ale i wymagałoby znacznie szerszych badań – tłumaczy duchowny. – Dlatego wykonaliśmy tylko niezbędne prace, jak oświetlenie i pasujący do klimatu chodnik, który umożliwia zwiedzanie obiektu.

Nieprzypadkowo przy wejściu od kaplicy pojawiła się szklana ściana. Fragment krypt chętni mogą zobaczyć przez cały rok. Ich zwiedzanie natomiast możliwe jest tylko raz w miesiącu. Chodzi o to, aby nie zmienić panującego tu mikroklimatu. Grupa, maksymalnie 15-osobowa może wejść do krypt z przewodnikiem w ostatni piątek każdego miesiąca. Wizyta trwa około 20 minut. Na zwiedzanie trzeba się zapisać. Kontakt telefoniczny z kancelarią parafialną – 046 814 22 37.

Z kart historii

Pierwszy rawski cmentarz mieścił się w samym centrum miasta. Przy obecnej ulicy Kilińskiego stał bowiem nieistniejący już kościół św. Piotra i Pawła. Najstarsi mieszkańcy wciąż pamiętają, jak w czasie budowy znajdującej się tu placówki bankowej wykopywano ludzkie szczątki.

- Mało osób wie o tym, że kolejny cmentarz również znajdował się przy kościele. Był to drewniany kościół św. Stanisława – mówi ks. Bogumił Karp. – Znajdował się on na terenie dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego. Niestety, wciąż mamy mało informacji na ten temat. Jeśli ktoś ma większą wiedzę w tym temacie, każda informacja może być cenna.

Przykościelny cmentarz zlikwidowano w 1820 roku. Wówczas powstał obecny cmentarz parafialny przy ul. Tomaszowskiej. Z tego okresu pochodzą też najstarsze groby na rawskiej nekropolii.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 42

 • 35
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

8Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Karol Kuligowski, Olsztyn -do niedawna Żyrardów 8 ponad rok temuocena: 75% 

  Dajcie spokój z glupimi komentarzami. Ci zmarli tak chcieli, więc tak ich złożono. Sam wolę pogrzeb do piachu w najtańszej trumnie i żadnego pomnika! To marnotrawstwo i popisowka. Jan Kalwin poszedł trochę dalej, bo kazał żeby pochować go w anonimowym grobie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gość 7 ponad rok temuocena: 80% 

  Ta trumna pod tą z 1797 roku jeszcze chyba specjalnie otwarta z tyłu żeby pokazywać brudne nogi jakiegoś szlachcica nie myte ponad 200 lat .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Maria 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Czy komentarze pod artykułem napisała ta sama osoba? Sądząc ze stylu i treści tak to wygląda.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gość 5 ponad rok temuocena: 77% 

  Jakaś rupieciarnia ,czy w jakimś magazynie na zapleczu towar przeterminowany lub którego spisuje się na straty. Tak wygląda w Polsce w XXI wieku jeszcze przechowywanie zwłok tzw. pobożne z łaski bożej . Tak to wygląda .Właściciel terenu powinien zapaść się ze wstydu ,szczególnie na widok tej trumny z gołymi stopami . Co na to sanepid ? , co na to ochrona środowiska ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gość 4 ponad rok temuocena: 77% 

  To jest dowód na to jak w Rawie popularne było kupczenie odpustami i kupowanie łaski bożej za pieniądze , złoto , biżuterię jeszcze długo po ogłoszeniu "Święta Reformacji .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~czytelnik 3 ponad rok temuocena: 83% 

  Skandal ! jak tam duchowieństwo w kościele pod posadzką przechowuje trumny ze zwłokami za co ludzie ci płacili majątek ! Zupełnie jak opał , jakieś paliwo do jakiejś kotłowni ! Jak najszybciej lokalne władze świeckie powinny zareagować aby uzyskać od premiera , poprzez ministerstwo kultury dotację unijne , przejąć to i przygotować dla odbiorców jako eksponaty muzealne na poziomie europejskim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~nie_lubie_kleru 2 ponad rok temuocena: 77% 

  Może to mikroklimat, może łaska boża. Ja łączę te dwie sprawy ... niech Pan Karp się ogarnie i przestanie bredzić ... Czy to kolejny sposób na wyciągniecie kasy ? Odwołam się do Waszej pamięci - pamiętacie początki Radia Victoria w Naszym mieście ? Pamiętacie kto wtedy był szefem Radia ? Pamiętacie aferę z przekrętami w tym Radiu ? Pamietacie kto został wtedy odwołany ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~rob 1 ponad rok temuocena: 77% 

  łaska boża zmumifikowała ciała.. ciekawe, co proboszcz bierze...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Adi 0 ponad rok temuocena: 64% 

  Czy wstęp jest zwolniony z opłaty? Jeśli nie proszę podać cene

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wojtek -1 ponad rok temuocena: 83% 

  Czy proboszcz tej parafii występował wcześniej do Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego aby przeprowadzić szczegółowe badania.Jeśli nie to dlaczego?!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Dawnego dworku już nie ma. Pozostało kilka ścian

Pewna wygrana Unii z Mszczonowianką

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA