wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 listopada 2019 | 13:10 komentarzy 1

Miejsce: Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie (ul. Dittricha 18)

Data rozpoczęcia: 09.11.2019

Data zakończenia: 09.11.2019

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprasza 9 listopada o godz. 11 na wydarzenie historyczne - Strajk Szpularek z 1883 r. Mieszkańcy będą mieli możliwość symbolicznie przenieść się do XIX-wiecznej osady fabrycznej, a także poznać przyczyny i przebieg Strajku Szpularek z 1883 r. Strajk ten uznawany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Żyrardowa, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 r. Szpularki, czyli kobiety pracujące na jednym z oddziałów żyrardowskiej fabryki lnu, jako pierwsze na świecie zaprotestowały przeciw ciężkim warunkom pracy. Postulowały m.in. o skrócenie dnia roboczego, nie zatrudniania dzieci poniżej 15 roku życia oraz przywrócenia dawnej płacy. Odejście szpularek od maszyn spowodowało opóźnienia w produkcji również na innych oddziałach. W kolejnych dniach strajku do kobiet dołączyli również tkacze (łącznie zastrajkowało 8000 pracowników fabryki). Mimo, że wystąpienie było krwawo tłumione przez żołnierzy carskich, zakończyło się zwycięstwem robotników. Każdego roku Stowarzyszenie Fabryka Feniksa powraca do historii i w różnych odsłonach upamiętnia to wydarzenie.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 11

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Jerzy 1 6 miesięcy temu

  Dlaczego nie ma ulicy Szpularek zamiast ul Jedności Robotniczej która nie najlepiej się kojarzy Radni powinni zaproponować nazwę ul Szpularek ale nowej ulicy. Nie godze się na zmianę ul Fieldorfa Nila na komunistyczny relikt jakim jest nazwa Jedności Robotniczej. Jako mieszkaniec Żyrardowa protestuje przeciwko tej zmianie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2264 sekundy