historia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 grudnia 2019 | 09:59 komentarzy 3
Miasto uchwycone w kadrze

Poszukiwanie archiwalnych zdjęć Skierniewic jest moją pasją. Odnalezienie jakiegoś ciekawego zbioru jest dla mnie miłym wydarzeniem. Dlatego możliwość osobistego poznania wielkiego pasjonata fotografii, jakim jest pan Stanisław Ślubowski była niemal świętem.

Pan Stanisław poświęcił fotografii przeszło 70 lat swojego życia. Nie ma chyba obszaru tej gałęzi sztuki, którego by w swym dorobku nie dotknął. Chciałbym w tym tygodniu zaprezentować Państwu jedynie drobny fragment przebogatego zbioru zdjęć pana Ślubowskiego. Mimo że, to dopiero  początek digitalizacji tych zdjęć, to ciekawych archiwaliów jest już mnóstwo. Oto kilka z nich.
 

Panorama ulicy Czystej. Na pierwszym planie parterowy murowany dom pod numerem 2. Dziś w tym miejscu jest plac służący za parking. Rok 1970.

 

Panorama tzw. świńskiego targu. Znajdował się on na placu między rozwidleniem dzisiejszej alei Niepodległości i ulicy Wschodniej, a ograniczony obecną ulicą Kopernika. Jak widać teren na którym stoją dziś bloki przy Wschodniej i Budowlanej zajmował częściowo okazały sad. W tle widać cmentarz św. Stanisława. Na tym terenie jest dziś budynek CKU oraz plebania kościoła. Zdjęcie wykonano w pierwszej połowie lat 60.

 

Panorama targu zwierzęcego z innego ujęcia, koniec lat 60.

 

To jedno z miejsc, które zmieniło się najbardziej w Skierniewicach. W miejscu tych zabudowań stanie tzw. łamaniec przy Jagiellońskiej 1. Zdjęcie zrobiono mniej więcej z miejsca gdzie obecnie stoi niewielka budka z warzywami. W tle zdjęcia widać dachy kamienic przy Rynku. Lata 60.

 

W nocy z 22 na 23 stycznia 1975 roku wybuchł olbrzymi pożar niewielkiego zakładu produkującego pluszowe misie. Płomienie były tak duże, że realnie zagrażały pobliskim blokom. Istniało duże ryzyko, że pożar obejmie przyległy do zakładu blok przy Konopnickiej 3A

 

Ten drewniany dom stał niemal w centrum miasta. W tym miejscu stoi dzisiaj bank na początku ulicy Rawskiej. Ówcześnie znajdował się tam zakład blacharski pana Kołodziejczyka. Dom rozebrano w 1974 roku. Zdjęcie zrobiono zimą 73/74.

 

Budowa kinoteatru Polonez. To jedna z dłuższych skierniewickich budów. Prezentowane zdjęcie zrobiono zimą 73/74, a inwestycję oddano dopiero 17 stycznia 1978 roku.

 

Chociaż dzisiaj to rzadko spotykane, to kiedyś miejskie areszty były często w budynkach ratusza. Tak było i w Skierniewicach, zwłaszcza, że to właśnie tam była siedziba pierwszego posterunku policji. U nas w mieście areszt nie znajdował się jak to zwykle bywało w piwnicach, ale w przyległym do urzędu budynku w podwórku. Zdjęcie przedstawia istniejącą tam do lat 60. więzienną bramę.

 

W latach 80. rozegrano w skierniewickim parku rowerowy bieg przełajowy. Jak widać na tym pięknym sportowym zdjęciu, była to mieszanka kolarstwa terenowego z biegiem z rowerem pod pachą…

Radosław Stefanek

 

Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenie się z nami historiami związanymi z naszym regionem. Wspólnie stwórzmy internetowe archiwum Skierniewic i okolicy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 13

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Anonim
  K 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Zdjęcie podpisane jako miejsce pod budowę łamańca, to widok na ulicę Rawską i Kilińskiego w tle widoczny jest budynek kancelarii kościoła św. Stanisława.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~DCA 2 ponad rok temu

  Dokładnie widać ulice : Rawską, Wschodnią, Kilińskiego i obecne aleje Niepodległości.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Dokładnie tak i ten widok poza przebudową ulic akurat chyba niewiele się zmienił.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

historia

Cudem ocalała. Anna Czubatka przyszła na świat...

Historie wojenne zapisane w 766 miłosnych listach

Świat znów ujrzał bolimowski kirkut

Żydzi w Skierniewicach

Ta książka to wyjątkowe kompendium wiedzy o...

Mszczonów, miasto wielokulturowe

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA