z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 grudnia 2019 | 11:41 komentarzy 6
Iwona Barańska jest także wiceprzewodniczącą Rady Gminy Jaktorów zapewnia, że to nie jedyny prozdrowotny pomysł, który chce zrealizować.

Iwona Barańska jest także wiceprzewodniczącą Rady Gminy Jaktorów zapewnia, że to nie jedyny prozdrowotny pomysł, który chce zrealizować. (Fot. Włodzimierz Szczepański)

Niedawno pisaliśmy, że jaktorowski samorząd jako pierwszy w Polsce podpisał umowę na rozwój elekromobilności. Teraz przyszła kolej na medycynę. W jaktorowskich podstawówkach rozpoczął się program badania poziomu witaminy D3 u uczniów. Najprawdopodobniej jedyny w Polsce.

– Jestem przerażona, gdy widzę, jak wiele dzieci, i jak łatwo łamie sobie kości. Łamliwość to często kwestia niedoboru witaminy D3. Uczę przyrody, jestem biegaczką, miałam również problem medyczny wynikający z braku witaminy D3, dlatego wiem, jak wielkie znaczenie ma ten składnik dla organizmu. U dzieci jego niedobór może objawiać się również wycofaniem, czy depresją – mówi Iwona Barańska, radna, ale i jaktorowska nauczycielka.

Realizacja pomysłu trwała długo. Na początku roku poszła do wójta Macieja Śliwerskiego ze swoją propozycją. Została zaakceptowana i od tego czasu trwały tzw. procedury. Wybór placówki, która pobierze od uczniów krew i zbada.

– Nie wszystkich rodziców stać na takie badania. Koszt indywidualnego badania wynosi 90 złotych, a z tego, co wiem, gminie udało się wynegocjować stawkę 40 złotych od ucznia. Dla dzieci oczywiście są one bezpłatne – wyjaśnia.

Zainteresowanie programem jest duże. O możliwość zbadania pytają również dorośli. Nie są jednak objęci badaniami. Po co jednak rodzicom wiedza o niedoborze witaminy D3?

– Ważne jest, aby zastosować odpowiednią dawkę. Tak jak niedobór jest szkodliwy, tak nadmiar również może negatywnie wpłynąć na organizm. Rodzic z taką wiedzą będzie mógł zastosować odpowiednie dozowanie – tłumaczy.

Badania potrwają do 20 grudnia. Iwona Barańska podkreśla dodatkowy wymiar akcji – edukacyjny. Dzieci będą już wiedziały, że warto zadbać o badanie witaminy D3. To nie jedyny prozdrowotny pomysł radnej.

– Marzy mi się bieg ulicami Jaktorowa, na przykład wiosną Bieg Tura – wyjawia nam swój pomysł i liczy, że znajdą się zapaleńcy do jego wspólnej realizacji.

Gmina z ładowarką


Na początku października jako jeden z pierwszych w kraju jaktorowski urząd gminy podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie prac związanych z przygotowaniem lokalnej strategii rozwoju elektromobilności. Władze gminy liczą, że swym pomysłem podwyższenia atrakcyjności gminy. Będą też w regionie pionierami innowacyjności. Strategia ma być gotowa września 2020 r. Koszt to 45 tys. zł, który pokryty zostanie ze środków funduszu. Gmina chce, aby m.in. przy budynkach użyteczności publicznej powstały stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 10

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Uważny obserwator 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Dzieci z Żyrardowa chodzące do szkoły w Międzyborowie też skorzystały z tego programu. Około 300 dzieci. Więc tylko część dzieci z tego miasta ale zawsze to coś. Dzieci rodziców płacących podatki takiej możliwości nie mają. To nie jest ogólnodostępny program.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Sssss -1 ponad rok temuocena: 0% 

  W miedzyborowie też były badania

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ktos -2 ponad rok temuocena: 100% 

  A Międzyborów to nie część gminy Jaktorów?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Miedzyborowianin -3 ponad rok temuocena: 100% 

  Cała gmina płaci a skorzystać mogą tylko dzieci chodzące do szkoły w Jaktorowie. To nie za darmo tylko z podatków. Jak ktoś ma dzieci w innych szkołach to nawet o tym nie wiedział.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jacek -4 ponad rok temuocena: 100% 

  Patrząc na budżet tej gminy... Artykuł kupiony za środki gminy. Uwalony program OZE. Elektromobilność - ciekawe kto będzie zostawiać samochód elektryczny pod UG żeby do domu iść na piechotę. Ile takich samochodów jest w Jaktorowie? Żenada

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nick -5 ponad rok temuocena: 100% 

  Ciekawe ile osób z tego skorzystało? Popisówka pod publiczkę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Pomysł na Dzień Kobiet!

"Przesilenie zimowe" w Dyskusyjnym Klubie Filmowym...

Julileuszowe "Kino dla Kobiet - Scarlett" w...

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Estera Karp"

Ciekawa praca dla AUTOMATYKA

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Liga Jr NBA zawitała do Skierniewic

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA