z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 grudnia 2019 | 14:37 komentarzy 4
Będą strzelać w Sylwestra

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

Grodzisk Mazowiecki już obwieścił, że Nowy Rok powita bez huku petard. Zdecydowali o tym mieszkańcy w specjalnej ankiecie. Tymczasem Żyrardów wraca do dawnej tradycji. Chociaż przeciw przemawia szereg względów.

Byliśmy pierwszymi, którzy obwieścili ubiegłoroczną decyzję prezydenta Lucjana Chrzanowskiego o rezygnacji z pokazu pirotechnicznego na powitanie Nowego Roku 2019.

Za taką decyzją przemawia szereg powodów. Przede wszystkim troska o „braci mniejszych”. Wybuch petard przeraża zwierzęta, które spłoszone, ranią się w panicznej ucieczce. O zaniechanie pokazów apelują ekolodzy. Wielu naszych Czytelników przywitało decyzję prezydenta z uznaniem. Już wówczas urzędnicy zapowiadali, że rezygnacja z fajerwerków na rzecz pokazu laserów to eksperyment. Został on krytycznie oceniony przez uczestników zabawy sylwestrowej. Niektórzy podkreślali, że to również winna złego ustawienia urządzeń. Lasery były położone daleko od ścian kościoła, na którym pojawiały się kolorowe refleksy. I chociaż na pl. Jana Pawła II było ciszej niż zwykle, to wokół niebo rozbrzmiewało hukiem wystrzałów. Kilka dni później pokaz pirotechniczny zorganizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach tzw. światełka do nieba.

W tym roku na taki laserowy pokaz zdecydował się Grodzisk Mazowiecki, a dokładnie jego mieszkańcy. Urząd miasta opublikował specjalną ankietę, w której zapytał mieszkańców: – „Czy w Grodzisku Mazowieckim sylwestrowej imprezie powinien towarzyszyć pokaz fajerwerków?”. Pytanie spotkało się z dużym odzewem. W ankiecie wzięło udział aż 8,4 tys. osób. Większość, bo 62 proc. ankietowanych opowiedziała się przeciw pokazowi pirotechnicznemu. Grodzisk powita Nowy Rok po raz kolejny laserami. A jak w tym roku w Żyrardowie?

– W ubiegłym roku, odchodząc od tradycji pokazu fajerwerków na powitanie Nowego Roku, zaproponowaliśmy mieszkańcom pokaz laserowy. Zmiana ta nie spotkała się z przychylnym przyjęciem żyrardowian, dlatego też – zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – rok 2020 będziemy witać pokazem fajerwerków – informuje Monika Walczak z żyrardowskiego magistratu.


Bardzo prawdopodobne, że miejskie obchody Sylwestra nie odbędą się na centralnym placu Żyrardowa.

– W związku trwającą renowacją zieleni na Placu Jana Pawła II, rok 2020 witać będziemy najprawdopodobniej na Eko-Parku – dodaje Monika Walczak.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 26

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 5
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~sylwestrowicz 0 ponad rok temu

  przestańcie pie...yć głupoty o zwierzętach, że się boją. Mam psa i kota, psa to nie rusza, a kot jak usłyszy to wskakuje na parapet i ogląda bo mu się świeci. Fajerwerki w sylwestra zawsze były, są i zawsze będą. A ekolodzy i ryby głosu nie mają. Banda terrorystów tylko szkodzi ludziom

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kolec -1 ponad rok temu

  Jakoś Japończykom czy Chińczykom nie przeszkadzają fajerwerki gdzie oni konkretnie walą hmm...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~dimens -2 ponad rok temu

  Brawo. Dla mnie to tradycja, która przecież trwa chwilę, komu to ma przeszkadzać? Na pewno nikomu normalnemu. Ogólnie fajewerki tworzą klimat tej imprezy - to dla nich ludzie czekają do północy na imprezie, nawet jeśli jest zimno.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Piro Szaman -3 ponad rok temuocena: 100% 

  Pieprzę wasze zwierzęta czart nym pieprzem, cały rok szczekaja i ********a po chodnikach. Zresztą jaki Pan taki pies, jak ciągu le tylko w a lczycie w domu z dziećmi i mordy drzecie to nie dziwne że się boją byle hałasu. Jestem Za fajerwerkami na zawsze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Liga Jr NBA zawitała do Skierniewic

Uczą się koszykarskiego rzemiosła

Dwa zwycięstwa AZS w lidze skrzatów. Liga Jr NBA...

Wrócili pod siatkę

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

Łódzkie na PLUS

Podzielono ponad 2 miliony złotych na sport

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA