Aktorzy są przebrani w kostiumy, imitujące nagość (narządy płciowe mają poprzyczepiane na rzepy).

Aktorzy są przebrani w kostiumy, imitujące nagość (narządy płciowe mają poprzyczepiane na rzepy). (Kuba Burzyński/AST Wrocław)

Wójt gminy Lipce Reymontowskie napisał list do Piotra Glińskiego, ministra kultury. Urzędnik z Lipiec podkreśla, że kontrowersyjny spektakl „Chłopi” w reżyserii Sebastiana Majewskiego przedstawia w złym świetle miejscowość, a także samą powieść.

W internecie można znaleźć fragmenty listu, który Marek Sałek wystosował do ministra.

Z informacji opublikowanych m.in. na stronach internetowych telewizjarepublika.pl oraz gpcodziennie.pl wynika, że spektakl Chłopi został wystawiony bez poszanowania dla nazwiska pisarza oraz mieszkańców wsi Lipce. (...) Obraźliwe dla naszej społeczności są słowa użyte przez aktorów spektaklu, które zawierały się w twierdzeniu "Całe Lipce w mojej cipce". (...) Bardzo niepokojący jest sposób, w jaki studenci pod kierownictwem Sebastiana Majewskiego przedstawili tę uznaną na całym świecie powieść.

fragment listu Marka Sałka, wójta Lipce Reymontowskie do ministra kultury

Sebastian Majewski zaprasza wójta, a także społeczność gminy Lipce Reymontowskie na spektakl do Wrocławia. Jeśli zostanie wyrażona taka wola teatr może wystąpić także w Lipcach Reymontowskich.

Jak tłumaczy sam reżyser przedstawienie zostało zrealizowane z perspektywy dzisiejszego, nowoczesnego patrzenia na świat. Stąd w spektaklu zawarte zostały wulgarne sceny, ukazujące seksualność, a sami aktorzy są przebrani w kostiumy, imitujące nagość (narządy płciowe mają poprzyczepiane na rzepy).

Anna Bocian, rzecznik prasowy ministra kultury przekazała informację, że w najbliższych dniach wójt otrzyma pisemną odpowiedź od Piotra Glińskiego.

Szerzej o sprawie w najnowszym wydaniu „Głos Skierniewice i Okolicy”. (16 stycznia 2019)

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~czytelnik 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Wspaniały spektakl ze scenariuszem współczesnym wyreżyserowany w sposób nowoczesny dla koneserów sztuki znających zadania i potrzeby departamentu szkolnictwa artystycznego i edukacji kulturalnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Dobrze aby sztuka ta mogła zawitać nawet na prowincję autora powieści na podstawie , której powstał współczesny scenariusz wyreżyserowany przez Sebastiana Majewskiego . Prowincjonalny urzędnik pewnie z Urzędu Gminy dobrze aby też miał dostęp do sztuki współczesnej.Premiera odbyła się w mieście znanym z poczynań bp. Adolfa B. podczas II Wojny Światowej.Ponoć nawet już faszystowskich kościołów rzymskokatolickich po wioskach nie buduje się z ambonami w środku bez elektryfikacji dlatego otwarcie na świat , edukację kulturalną dla osób w różnym wieku jest potrzebne także na takiej prowincji w wioskach gdzie czas zatrzymał się jak Lipce Reymontowskie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Boryna 3 ponad rok temuocena: 100% 

  A widział pan, panie Skywalker, Klątwę i wzmiankowanych Chłopów, czy podobnie jak wójt Lipiec nie widział, ale jest oburzony? Polsce potrzeba przyzwoitej edukacji i otwartej głowy. Trzeba więcej czytać, to dobre nawet w odległej galaktyce :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lukskywalker 2 ponad rok temuocena: 67% 

  A widział Pan sztukę w której prorok M. Posiadł Aishe? Charilie Hebdo Lubi to, łapka w górę Pozdrawiam Konserwa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Lukskywalker 1 ponad rok temuocena: 21% 

  Lewacką sztuka. Klątwa i inee tegotypu przedstawienia. Europa umiera Polska powinna pozostać przy swoich chrześcijańskich korzeniach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kobiety wygrywają wybory w II turze

Skierniewicki Węgiel z podwójną koroną

Dni otwarte w ZS Bolimów

Unia rozbiła Legię

Stanisław Linart: „W powiecie też mam swoje...

Wizja rozwoju gminy i miasta Bolimów Marzeny...

Kołosowski: „Woda to dla gminy priorytet”

Słojewska: „Podejmę wszelkie środki, aby...

Z kim Lucja Skarżyńska chce rządzić?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA