Skierniewiccy lekkoatleci zimą trenują na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 5. Na zdjęciu Szymon Janecki, Alex Garbicz i Krzysztof Garbicz.

Skierniewiccy lekkoatleci zimą trenują na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 5. Na zdjęciu Szymon Janecki, Alex Garbicz i Krzysztof Garbicz. (fot. Adam Michalski)

Zimą lekkoatleci ze Skierniewic, podobnie jak w latach 90. trenują na korytarzach Szkoły Podstawowej nr 5. W mieście królowa sportu, synonim letnich igrzysk olimpijskich, od 30 lat jest spychana na margines.

W latach 90. minionego wieku skierniewicka lekka atletyka doczekała się kadrowicza i reprezentanta Polski w sprincie, złotego medalisty mistrzostw Polski juniorów na 100 i 200 metrów Krzysztofa Garbicza. Skierniewice miały także finalistów mistrzostw Polski biegach płotkarskich. Później przyszła pora na medalowe występy Moniki Kołodziejskiej w krajowym czempionacie w rzucie oszczepem.

Podobnie jak w innych dyscyplinach sportu, by osiągać sukcesy, trzeba ciężko na nie pracować. Latem lekkoatleci mogli korzystać z pełnowymiarowej, żużlowej bieżni (tartan był wówczas luksusem) oraz płyty stadiony przy ulicy Pomologicznej.

Zimą, w mroźne dni trenowano w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5, a odcinki sprinterskie biegano po szkolnych korytarzach. W cieplejsze dni okresu jesienno-zimowego treningi odbywały się na stadionie lub w Lesie Bila.

Przez blisko 30 minionych lat w infrastrukturze sportowej Skierniewic zaszły spore zmiany. Miejsce lodowiska zajęła druga hala sportowa, później wybudowano trzecią, przy ulicy Tetmajera wraz z boiskiem i niepełnowymiarową bieżnią.

W Skierniewicach pojawiło się aż 6 boisk typu orlik, teren przy stadionie miejskim wykorzystano pod budowę płyty ze sztuczną nawierzchnią, a swojego obiektu na osiedlu Rawka doczekali się hokeiści.

Jakie korzyści w postaci poprawy warunków treningowych przez minionych 30 lat dotknęły środowisko lekkoatletów?

Niepełnowymiarowa bieżnia tartanowa, temat do żartów w środowisku lekkoatletycznym całej Polski, krótko spełniała potrzeby adeptów królowej sportu. Treningi na zbyt cienkiej warstwie tartanu coraz częściej skutkowały kontuzjami niż dawały możliwość optymalnego przygotowania do udziału w zawodach.

Namiastka bieżni, która powstała na boisku przyszkolnym przy ulicy Konopnickiej nigdy nie była optymalnym miejscem do treningów, a jej kondycja szybko pogorszyła się.

Wystarczy spojrzeć na stan boiska przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących, by poznać opłakany stan przyszkolnej infrastruktury.

Trudno się dziwić, że lekkoatleci są rozżaleni.

– W latach 90-ych mieliśmy lepsze warunki do treningu niż teraz – mówią zgodnie.

– Dziś bieżnia w Makowie jest dla nas deską ratunkową. Dobrze, że możemy z niej korzystać, nawet zimą – zauważa Krzysztof Garbicz.

Bywa, że w sezonie jesienno-zimowym w "Piątce" przez młodych lekkoatletów oblegane są zarówno sala gimnastyczna jak i wszystkie korytarze.

– Obawiamy się, że lepiej nie będzie – zauważają.

– Pamiętamy o lekkoatletach. Będziemy starać się poprawić ich warunki do treningu zaznaczają zgodnie zastępca prezydenta Jarosław Chęcielewski oraz prezes OSiR Marek Kujawski.

Kiedy "królowa sportu" w Skierniewicach doczeka się warunków godnych wizytówki sportu i ruchu olimpijskiego?

Więcej na temat w najnowszym (23.01) wydaniu "Głosu Skierniewic i Okolicy".

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Sport

Sześć medali Wojowników w ostatnim starcie przed...

Rajd Lata w upale

Młodzież Widoku nie dała rady. Czwarta liga musi...

Umowa podpisana. Mirbud przebuduje miejski stadion...

Pływalnia Miejska zamknięta przez dwa pierwsze...

Dawid Kroczek nowym trenerem Unii Skierniewice

Piotr Kocęba zakończył przygodę w roli trenera...

Przed młodzieżą Widoku ten najważniejszy mecz

Mistrzyni Europy z wizytą w Academii Gorila