społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 stycznia 2020 | 10:42 komentarzy 32

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

– Oto przykład zadufania kleru katolickiego w Polsce – tak list żyrardowskiego proboszcza skomentował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Natomiast ks. Stanisław Puchaczewski, proboszcz dla „Głosu” skomentował list i polemikę wokół jego pisma.

– Nie potrafiliście przyjąć księdza w czasie trwania kolędy, ulegając medialnej, zaplanowanej, niezrozumiałej, szkodliwej akcji niszczenia i deformowania wizerunku Kościoła, autorytetu księdza, wartości, które przyniosła człowiekowi, rodzinie i Polsce cywilizacja chrześcijańska – napisał w czwartek (23.01) ks. Stanisław Puchaczewski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie.

Listy trafiły do skrzynek części parafian.

– Bóg widzi Wasze racje, Wasze wybory, motywy działania. Nie chcę z Wami dyskutować – dodał proboszcz w liście i proponuje na każdy dzień modlitwę do św. Michała Archanioła.

Jeden z parafian poruszony listem wysłał go do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ośrodek znany, m.in. z  akcji pozywania TVP „za publikowanie nieprawdziwych informacji, za znieważanie gejów i lesbijek, za szczucia na uchodźców, za atakowanie nauczycieli, lekarzy i sędziów".

Teraz OMZRiK również ostro krytykuje list duszpasterza.

Fot. screen/facebook/OMZRiK

– Proboszcz z Żyrardowa uważa, że każdy ma obowiązek być katolikiem i przyjmować księdza. (…) Właśnie w ten sposób rozumuje kler przyzwyczajony do uprzywilejowanej pozycji, jaką zapewnia mu nacjonalistyczny rząd. (…) Kościół przyzwyczaił się, że NALEŻY mu się prawo do wskazywania palcem kogo należy spalić na stosie, bo nie stosuje się do ich zakazów – czytamy w poście Ośrodka.

Ks. Stanisław Puchaczewski proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie potwierdził autentyczność listu.

– Napisałem kilka słów prawdy – powiedział dla „Głosu”

Więcej w czwartek (30.01) w „Głosie Żyrardowa i Okolicy”.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 80

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
 • 9
  ZASKAKUJĄCY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 6
  OBOJĘTNY
 • 6
  NIEPRZYDATNY
 • 20
  WKURZAJĄCY
 • 19
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Janusz11 0 miesiąc temu

  Źle się dzieje u nas na plebanii iw kościele mamy anarchiste księdza jak był ksiad Jaworski nie było problemow

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Parafianin - jeszcze. -1 4 miesiące temu

  My Wam Dusze Zbawimy, ale trochę przy tym Zarobimy. Modlitwa za ziemskie pieniądze, a to ciekawe? A w Niebie zapłata stukrotna za dobry uczynek - nie aktualna?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aga -2 5 miesięcy temu

  Ks Puchaczewski został przeniesiony do Żyrardów z parafia Suserz woj mazowieckie ,ponieważ parafianie mieli dość jego i jego zachowań, wyrzucili go z mszy. Najlepiej układa mu się z bogatymi ,biednych ludzi ma za nic. Potrafił na mszach czytać nazwiska parafia , którzy nie opłaci składek.Dla niego liczy się kasa,kasa. S,loda tylko , że takich ludzi przenoszą z miejsca w inne miejsce , a on robi dalej to samo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość -3 5 miesięcy temuocena: 83% 

  Powinien się cieszyć że nikt nie powiedział : " Spiep...j dziadu ! bo cię wyzeruję ! jak na Procesie Norymberskim tego co nachodził Polaków od południa w 1939 ! "

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czarne zło -4 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Chyba koperty od reszty parafian co przyjęli były słabe i ksiądz się zdenerwował.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Parafianin 33 -5 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Piszecie takie pierdoły że rēce opadają ,,powiem tak ten proboszcz jest żeczywiscie trochę nadgorliwy i należy go pouczyć napisać wspólny list parafialny do Kurii ,,jeżeli będziemy robić sobie nawzajem złośliwości to nic z tego nie wyniknie,,każdy tu napisał że jest wierzący itd ,,to dajmy przykład tej wiary ,, bo wierzyć to ufać,, Panu Bogu,, a ludzie to sä tylko ludzie i czy ktoś chce czy nie ten Ksiädz też jest człowiekiem tyle tylko że popadł w pychę więc należy go napomnieć.. kto odważny żeby podpisać się pod listem do kurii,?,jeśli jesteś wierzący to co Cię powstrzymuje ,,każdy pisze że kler to to tamto mi też wiele że czy się nie podoba ,,tyle że nie można tylko gadać należy działać,, oczywiście zaraz będziecie pisać to sobie sam działaj,,jeśli jesteś bez winy to rzuć pierwszy kamieniem ,,,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~MychOi -6 5 miesięcy temu

  Przez ten cudzysłów, wstawiany co parę wyrazów, ciężko się to czyta.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik -7 5 miesięcy temuocena: 88% 

  W Niemczech jeszcze wiszą w kościołach dzwony z hitlerowskimi sfastykami . Nie dawno odkryte sądownie uznane że dalej mogą wisieć dla obrazowania historii rzeczywistej.Jest dwóch papieży dzisiaj . Jeden z III Rzeszy a drugi z tam tych stron gdzie III Rzesza przeniosła się.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pigmej 61 -8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Kilka lat temu przyszedł ksiądz po kolędzie wszystko było ok do momentu gdy zapytałem co ksiądz sądzi o ojcu Rydzyku o jego samochodach bogactwie itd no i się zaczęło ,, a co ma chodzić pieszo, albo furmanką itp.,,gdy zapytałem co z przysięgami kapłańskimi między innymi śluby ubustwa to po tym co usłyszałem musiałem księdza z domu wyprosić. Od tamtej pory już się u mnie nie pojawiają żadne czarne stwory. Dalej wierzę i wierzyć będę a te osoby są mi do tego nie potrzebne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Syty -9 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Żaden ksiądz i żaden kościół nie jest nikomu potrzebny do wierzenia w Boga lub bogów jakiejkolwiek wiary. Kościół jest systemem opartym na zarabianiu na cucej nadziei. Każda religia tak na prawdę jest taka sama, każda ma wielu bogów czy to aniołów.... Nie czuję potrzeby wspierania dyktatury jakiegokolwiek człowieka ponieważ ja również jestem Bogiem, i nie życzę sobie żeby ktokolwiek zakłócał mój porządek duchowy. Praktykujący wyznawcy każdej sekty próbują przekonać że ich racja jest racjejsza, w tym również sekty katolickiej. Jeżeli ktoś nie potrafi uszanować tego że nie chce wpuszczac takiej osoby do mojego mieszkania i robi mi z tego powodu pretensje, to dla mnie jest zwykłym chamem, egoistą, prostakiem, apodyktycznym burakiem i powinien popracować nad swoim kodeksem moralnym. Pozdrawiam :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KMB -Koperta Musi Być -10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  i po 11-te : "Nie pożądaj koperty bliżniego swego"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość -11 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Kościół św. Bromeusza w Żyrardowie w czasie zaborów i skreślenia Polski na mapach w 1892 r. wybudował NIEMIECKI przemysłowiec.Nawet wynagrodzenie duchownym płaciła NIEMIECKA fabryka w Żyrardowie do 1920.Świat idzie do przodu , wiele zawodów zniknęło z rynku pracy,Żyrardów zmienia się ale ROZLENIWIONY KLER nie chce przekwalifikować się na bardziej przydatne zawody w 21 wieku i potrzebne jak np. Mistrz Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej , pracownik gospodarczy czy temu podobne itd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pokorny -12 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Tak to jest jak Kler nie docenia parafian uważając za prosty ludzi ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anioł -13 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Skoro nie chcesz należeć do parafii to wystarczy zaktualizować dane u proboszcza-poprostu zrezygnować i nie ma konfliktu. I tak ty Sam odpowiadasz przed Bogiem za swe życie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolega Somsiada -14 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A ja: KOCHAM+MAŁGOŚKĘ +B.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Somsiad -15 5 miesięcy temuocena: 60% 

  K M B ----- koperta musi być. I wszystko jasne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja płacę PRzeLewem -16 5 miesięcy temuocena: 71% 

  KTO MA ZA ZŁE, NIECH KULTURALNIE POSZUKA SOBIE INNEGO KOŚCIOŁA I W NIM DZIAŁA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja -17 5 miesięcy temuocena: 40% 

  ja bym poprosił o numer telefonu do boga i sam bym się rozmówił.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hello -18 5 miesięcy temuocena: 70% 

  Jeszcze trochę i będziecie pańszczyznę odrabiać na gruntach kościelnych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wierząca nie praktykująca -19 5 miesięcy temuocena: 90% 

  Temu księdzu chodzi o to, że parafianie nie przyjeli go po kolędzi czy raczej o to, że kopert nie dostał. Kończy się powoli era utrzymywania kleru i sponsorowania ich zachcianek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nn -20 5 miesięcy temuocena: 67% 

  Ten człowiek powinien żyć w innej epoce gdzie były krucjaty palenie na stosie itp.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~K -21 5 miesięcy temuocena: 70% 

  Niestety bardzo mocne i skrajnie wrogie słowa to domena proboszcza tej parafii. Nad czym serdecznie ubolewam, bo wielu parafian zraził i przestali chodzić do tego kościoła.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bokser -22 5 miesięcy temuocena: 73% 

  Jak należysz to nie OPLUWAJ SWEGO PRZYWÓDCY I STADA,baranku .... Nie pasi wypisz się pleciesz 200 nie mniej po co tam Łazisz i robisz z siebie głupa nikt CIĘ nie zmusza ................................................................

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nicki -23 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A mi ksiądz w Żyrardowie powiedział na chrzcie dziecka że co łaska ale nie mniej niż 200zł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jam -24 5 miesięcy temuocena: 75% 

  Wizerunek kościoła niszczy sam kler. Nie kto inny , a właśnie ten proboszcz w czasie kolędy zaczął mi dawać wykład na temat Rewolucji Francuskiej. Innym razem mówił o wyższości francuskiego prezydenta nad naszym kardiochirurgiem Zbigniewem Religą. /bo Religa jak wiemy był niewierzącym/. Czy to jest właściwe zachowanie księdza w czasie kolędy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hanna. -25 5 miesięcy temuocena: 71% 

  Trochę prawdy napisał. Bo jak ochrzcić dziecko, dać ślub, to do kościoła pędem rodzice a po kolędzie to nie wpuszczają. Ksiądz po kolędzie nie idzie po kasę, ludzie tego nauczyli. Jeszcze się nie spotkałam aby choć raz powiedział że chce pieniądze. A osoba która dostała taki list powinna osobiście z proboszczem porozmawiać skoro nie zależy mu na wierze lub jest ateistą że nie życzy sobie takich akcji. List był podpisany.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bk01 -26 5 miesięcy temuocena: 100% 

  pewnie dla tego,że to też przymus,a na kopertę zawsze czeka .A co do sakramentów to jeśli któregoś nie masz to nic nie załatwisz,a za każdy z nich ile pieniędzy sobie krzyczą(złodzieje)a jeśli to takie dla kościoła ważne to za darmo powinno być.Zacznie się traktować kościół poważnie jak zaczną się normalnie zachowywać.Niech ich opodatkują i niech zaczną się rozliczać że swojej"posługu"i wtedy cennik udostępnią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kamil -27 5 miesięcy temuocena: 47% 

  Kosciol to najwieksze zlo jestem ateista i mam w d.... te czarna zaraze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KB -28 5 miesięcy temuocena: 42% 

  Rozumiem Cię, Dziecko, ja też kiedyś byłem ateistą, ale z tego wyrosłem. Jak trochę dorośniesz, zdobędziesz więcej wiedzy, to przekonasz się, jak wspaniała jest Ewangelia, którą Kościół Katolicki głosi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Igi -29 5 miesięcy temuocena: 73% 

  Ten cały ośrodek jak i kler to jedno wielkie gówno, naprowadzacze na dany kierunek myślenia, zostawcie ludzi w spokoju, nie narzucajcie nikomu toku myślenia, tylko aby skłócić wszystkich.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaga -30 5 miesięcy temuocena: 38% 

  Popieram wypowiedź Ośrodka w zupełności.... Tak się właśnie dzieje... Mają przyzwolenie na wszystko... To oburzajace jest

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dick Turpin -31 5 miesięcy temuocena: 60% 

  Ten ośrodek kłamie -kto teraz pali na stosie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.275 sekundy