Michał Gołębiewski i Mateusz Bolimowski z trenerem Jerzym Gołębiewskim.

Michał Gołębiewski i Mateusz Bolimowski z trenerem Jerzym Gołębiewskim. (MMKS Wojownik )

Po powołaniu Mateusza Bolimowskiego do kadry narodowej młodzieży w judo, kolejne dobre informacje dotarły do klubu Wojownik Skierniewice. W kadrze Polski Judo Kata na 2020 roku znaleźli się Michał Gołębiewski i Mateusz Bolimowski.

Michał i Mateusz w grudniu 2019 roku podczas rozgrywanych w Radomiu Mistrzostwach Polski Młodzieży Judo Kata wywalczyli złoty medal. Skierniewiczanie prezentowali techniki Nage No Kata. To był pierwszy medal judoków MMKS Wojownik w rywalizacji młodzieżowców do 23 roku życia. Wcześniej Michał i Mateusz zdobyli 3 tytułu mistrzów Polski w kategoriach juniorskich.

 

− To duży sukces zawodników i klubu MMKS Wojownik Skierniewice − mówi Jerzy Gołębiewski, trener. − Przed nami dużo pracy i szansa startu w mistrzostwach Europy, może mistrzostwach świata, ale do tego jeszcze daleka droga. Póki co nie chwalmy dnia przed zachodem słońca − dodaje opiekun judoków.

Judo Kata nie jest konkurencją olimpijską, jednak dzięki zaangażowaniu prezesa Polskiego Związku Judo oraz zarządu udało się pozyskać środki na finansowanie sportowego Judo Kata jako konkurencji nieolimpijskiej. Związek jest w stanie pokryć koszty udziału reprezentantów w zawodach pucharu Europy, mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata. Reprezentacja narodowa w Judo Kata ma również zakupiony sprzęt sportowy.

Problemem dyscypliny jest bez wątpienia mała liczba trenujących.

W rekordowych pod względem frekwencji grudniowych mistrzostw Polski Kata w Radomiu w kategorii młodzieży do 23 roku życia wystąpiły zaledwie 4 pary (identycznie w rywalizacji seniorskiej), wśród juniorów o medale walczyło 5 par.

Kata to wysoce sformalizowany rodzaj ćwiczeń stosowanych w wielu tradycyjnych sztukach i sportach walki, między innymi w judo. Są to sekwencje technik ataku i obrony, połączone z określonym poruszaniem, przyjęciem ściśle określonej pozycji i sposobu oddychania. Niektóre techniki w kata mają charakter wyłącznie symboliczny.

Kata są bardzo ważną częścią programów nauczania dla wielu sztuk i sportów walki.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA