(fot. Joanna Młynarczyk)

Skierniewiczanie 1 marca oddali cześć tym, którzy nie godzili się na zniewolenie Polski, z determinacją i oddaniem walczyli o wolność, choć nie miała ona szans na powodzenie. Uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Kościele Garnizonowym, kontynuowane były w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym, po której delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Podziemie Niepodległościowe. Następnie kontynuowane były w Muzeum Historycznym Skierniewic. Otwarto tu wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie Niepodległościowe 1944-1963”.

Wystawa prezentuje historię działalności podziemia niepodległościowego w Polsce w latach 1944-1963, przedstawia poszczególne oddziały partyzanckie, dowódców oraz żołnierzy zaangażowanych w walkę z reżimem komunistycznym i okupantem sowieckim po II wojnie światowej. Pokazuje represje, jakie były stosowane wobec nich, a także sposoby upamiętnienia żołnierzy niezłomnych w wolnej Polsce. Na wystawę składają się archiwalne ilustracje i materiały z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Wernisaż wystawy w muzeum połączony był z wykładem i prezentacją publikacji „Konspiracyjne Wojsko Polskie”, który poprowadził Paweł Wąs z łódzkiego IPN.

Wcześniej odczytano, skierowane do uczestników obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, pismo Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Wystawę w muzeum można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.275 sekundy