zdrowie

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 marca 2020 | 22:26 komentarzy 1
Dieta oczyszczająca na wiosnę

(fot. Joanna Młynarczyk)

Agata Wesołowska-Tataj, dietetyk

Rynek farmaceutyczny zasypany jest cudownymi specyfikami obiecującymi szybki powrót do utraconej formy. Pamiętajmy jednak, że suplementy diety nie zastąpią prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej, mogą tylko wspomóc organizm. Zażywanie suplementów powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, bo podobnie jak leki, mogą one wywołać różne interakcje.

W przygotowaniu do wiosny, polecam wprowadzenie diety warzywno-owocowej doktor Ewy Dąbrowskiej. Jest ona formą warzywno-owocowego półpostu. W oczyszczaniu organizmu polecam wdrożyć przejściowe głodówki – czyli okresowe poszczenie. Głodówka taka powinna trwać do 7 dni. Okresowe poszczenie to czas jedzenia zamknięty w 8 godzinach na dobę – później zjadamy śniadanie, wcześniej siadamy do kolacji. Wszystkie posiłki powinny zmieścić się między godz. 9 a 17. Głodówek nie powinny stosować osoby otyłe, ponieważ występuje u nich zwiększone ryzyko zatrucia toksynami, które kumulują się w tkance tłuszczowej. Podobnie głodówek nie powinny stosować matki karmiące, dzieci ani pacjenci onkologiczni. W to miejsce preferuję prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Oczyszczanie organizmu może objawiać się kryzysami. W wyniku uwalniania się toksyn mogą występować biegunki, wymioty, stany podgorączkowe. Ponadto w wyniku głodówki może pojawić się efekt jojo. Może też ona nasilić stres organizmu, zmniejszyć wrażliwość na insulinę i zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2.

Plusem głodówki jest to, że organizm nie otrzymując pożywienia z zewnątrz przełącza się na odżywianie wewnętrzne, endogenne – wykorzystuje własne rezerwy i spalane zostają pokłady tkanki tłuszczowej. Należy jednak mieć na uwadze to, że korzyści głodówki nie zostały do końca potwierdzone badaniami.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Ulka 1 ponad rok temu

  moim zdaniem głodówki to kompletna głupota. to tylko niszczy organizm. najlepiej przerzucić się na lżejsze produkty, włączyć długie spacery i pić morwe biala z malwy, u mnie sie sprawdza!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA