Marszałek uruchamia dodatkowe środki z UE i rezerwy kryzysowej

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o przekierowaniu środków unijnych na specjalny projekt doposażający mazowieckie szpitale. To ogromny zastrzyk finansowy - nawet 150 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki.

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce chce sięgnąć po fundusze unijne na walkę z koronawirusem. Chodzi o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki którym możliwe będą zakupy inwestycyjne i niezbędne prace remontowo-budowlane w szpitalach przyjmujących pacjentów z koronawirusem. Wcześniej zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową na zakup sprzętu medycznego.

150 mln z UE

Projekt obejmować będzie w szczególności zakup niezbędnej aparatury medycznej i  diagnostycznej, środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-budowlanych. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Szpitale zostały już poproszone o  wskazanie potrzeb, które mogłyby zostać ujęte w  projekcie. Jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Zakupy będą realizowane przez samorząd województwa.
– Unia Europejska dała wszystkim państwom członkowskim zielone światło, aby uruchomić również środki unijne na walkę z koronawirusem. Mazowsze jako pierwsze w kraju podejmuje takie działanie. Realizacja projektu już się rozpoczęła. Zbieramy realne potrzeby od szpitali. Możemy przekierować na ten cel nawet ponad 150 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

10,5 mln zł na walkę z koronawirusem

12 marca zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową. Zakupy zgłaszane przez mazowieckie szpitale już są realizowane, a  szpitale na bieżąco zgłaszają kolejne potrzeby. W sumie na zakupy sprzętu medycznego (m.in. respiratorów, RTG przyłóżkowych czy ssaków medycznych) samorząd zarezerwował

6,5 mln zł. 19 marca zarząd województwa podjął decyzję o  zwiększeniu kwoty wsparcia dla szpitali o  kolejne 4 mln zł. Tym samym w puli środków na walkę z koronawirusem jest już 10,5 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał do tej pory 3,1 mln zł na doposażenie szpitali w ramach walki z koronawirusem.
–  Szpitale stają coraz częściej przed bardzo trudnym wyborem. W hurtowniach brakuje podstawowych pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem, co powoduje, że wkrótce szpitale nie będą mogły przeprowadzać planowanych zabiegów. W odpowiedzi na zapytanie wojewody, nasze placówki zgłosiły do służb wojewody zapotrzebowanie m.in. na respiratory, termometry bezdotykowe, termocyklery, pakiety ochrony indywidualnej, nebulizatory, sprzęt specjalistyczny służący m.in. do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. W sumie ich koszt oszacowany został na ponad 23 mln zł. Niestety, otrzymaliśmy tylko 3,1 mln zł, co jest wycinkiem z tego, o co wnioskowały szpitale – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Przedłużenie naborów w EFS

Wydłużeniu ulegną terminy zgłoszeń w już ogłoszonych i dopiero planowanych konkursach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Decyzja podyktowana jest nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zmiany dotyczą konkursów w  ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły na www.mazowia.eu
– Chcemy uspokoić beneficjentów, dając im dłuższy czas na przygotowanie dobrych wniosków. To zupełnie naturalna decyzja wynikająca z niełatwej sytuacji, w której się znaleźliśmy – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Bezpieczeństwo nie tylko w szpitalach

W obliczu narastającej liczby chorych, w trosce o  zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o ograniczeniu działalności instytucji samorządowych oraz samego urzędu (od 16 marca) i przejściu na pracę zdalną i rotacyjną. Przedłużone zostaną także terminy ogłaszanych naborów i konkursów, także Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Kontakt z urzędem marszałkowskim jest możliwy drogą mailową i telefoniczną oraz przez ePUAP. W  nagłych przypadkach czynne będzie biuro podawcze w siedzibie przy ulicy Jagiellońskiej 26 w  Warszawie. Szczegółowe informacje są zamieszczane na stronie www.mazovia.pl.

Kultura online

Część z muzeów i teatrów podlegających pod samorząd Mazowsza udostępniła na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych wirtualne spacery, wystawy i  galerie. Zwiedzić online można m.in. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Muzeum Sportu i  Turystyki w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Mazowieckie w Płocku czy Państwowe Muzeum Etnograficzne w  Warszawie. Z kolei Teatr Polski w Warszawie udostępnił w internecie swoje spektakle - "Szekspir Forever" - monodram Andrzeja Seweryna" i  "Emigrantów" Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa.
- Przed nami niełatwy czas. Dla bezpieczeństwa naszego i naszych najbliższych najlepiej, żebyśmy w  najbliższych dniach zostali w domu. Spróbujmy wykorzystać ten czas na np. odwiedzanie online samorządowych instytucji kultury.  Może taki wirtualny spacer zachęci nas, aby już w spokojniejszych czasach wybrać się do nich już w "realu" - dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Test odpowiedzialności

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15–20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u  2–3 proc. chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z  obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne schorzenia, w szczególności przewlekłe. Kluczową w  walce z koronawirusem jest profilaktyka, a przede wszystkim zachowanie higieny oraz wzajemna izolacja. Do pozostania w domu namawia również marszałek Adam Struzik - Chciałbym zaapelować do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Proszę, jeśli to możliwe, zostańcie w domu. Od naszej postawy i odpowiedzialności w dużej mierze zależy, z jakim scenariuszem będziemy mieć do czynienia. Pamiętajmy też o szczególnie narażonych na zakażenie osobach, czyli seniorach. Pomagajmy im  np.  w  zakupach, wyprowadzaniu psa, wyniesieniu śmieci, ale ograniczmy bliski kontakt do niezbędnego minimum.
Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa, sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:
•    w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z  osobą zarażoną,
•    masz podwyższoną temperaturę,
•    kaszlesz i masz duszności.
Gdy zaobserwujemy u siebie te objawy lub mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, powinniśmy niezwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji dostępna na stronie GIS) lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Gdzie szukać informacji?

•    Bieżące komunikaty publikowane są na stronach Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), Głównego Inspektora Sanitarnego (gis.gov.pl) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
•    Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
•    Decyzje dotyczące pracy Samorządu Województwa Mazowieckiego należy śledzić na www.mazovia.pl


 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Nowa inwestycja zmieni oblicze regionu

Puchar Starosty Skierniewickiego Mirosława Beliny

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Doskonałe wyniki egzaminu ósmoklasistów z gminy...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA