(fot. Joanna Młynarczyk)

Czytelnicy do dyspozycji mają katalog ponad 60 000 e-booków. Mogą je czytać korzystając z urządzeń mobilnych: laptopa, tabletu czy telefonu. Wszystko dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skierniewicach, która rozpoczęła współpracę z konsorcjum mazowieckich bibliotek i w dniu swoich 114 urodzin uruchomiła wypożyczalnię książki elektronicznej.

– 18 marca 1906 r. została uruchomiona pierwsza wypożyczalnia książek w Skierniewicach. My datę tą traktujemy jako urodziny biblioteki – informuje Izabela Strączyńska, dyrektor MBP w Skierniewicach.

Dzięki serwisowi Legimi – polskiej wypożyczalni książek elektronicznych, czytelnicy mają do dyspozycji katalog ponad 60 000 e-booków. Wybierać można spośród literatury popularnej i literatury faktu: romansów, powieści obyczajowych, biografii, kryminałów, reportaży, bajek i lektur szkolnych.

– Kod umożliwia czytanie na dwóch urządzeniach jednocześnie dwóch różnych książek, mogą czytać członkowie rodziny, albo można podzielić się kodem np. z sąsiadem – mówi dyrektor biblioteki.

Z uwagi na zamknięte biblioteki, placówki wydają kody telefonicznie – zarówno siedziba główna przy ulicy Mszczonowskiej jak i wszystkie filie. Kod przyznawany jest czytelnikowi na miesiąc czasu. Ich ilość jest ograniczona, ale kierująca biblioteką, znając czytelniczy rynek w mieście, jest spokojna, bo każdy zainteresowany powinien dostęp uzyskać.

Ponadto, jeśli ktoś uzna, że nie zdąży przeczytać przez okres miesiąca danej pozycji, może ją sobie ściągnąć na czytnik. W czasie dostępu do kodu, czytelnik może „wypożyczyć” dowolną ilość książek.

Dyrektor MBP nie widzi w e-bookach także zagrożenia odejścia skierniewiczan od sięgania po tradycyjną książkę.

– To po prostu inny sposób spędzania czasu, jeden lubi papierowy druk, inny woli czytać na nośniku. Książki tradycyjne, z powodu zwiększenia dostępności do e-booków nie znikną – uspokaja kierująca biblioteką.

Z bazy Legimi korzystać mogą jednak na razie tylko czytelnicy zapisani już do miejskiej biblioteki. Nowi będą mogli korzystać z e-booków dopiero po otwarciu drzwi placówki. Muszą się bowiem wcześniej do niej zgłosić w celu zweryfikowania danych i okazania dokumentu tożsamości.

Do biblioteki oczywiście można zapisać się on-line, tak jak dotychczas, ale by wypożyczyć książkę, trzeba przyjść do placówki osobiście i okazać dokument tożsamości.

Projekt „Skierniewiczanie czytają e-booki bez limitu” znalazł się wśród propozycji zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem skierniewiczan. Na propozycję zagłosowało niemal 950 osób. Koszt realizacji zadania to blisko 20 tys. zł.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.411 sekundy