ASF. Gmina Sadkowice w czerwonej strefie

(fot. pixabay.com)

Gmina Sadkowice znalazła się w strefie czerwonej ASF. Przypadek afrykańskiego pomoru świń odnotowano w sąsiedniej gminie Mogielnica, tuż przy granicy województwa. Nowe wymagania muszą spełnić właściciele dziesięciu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Wschodnie tereny powiatu rawskiego to obszary typowo sadownicze. Właściciele pojedynczych gospodarstw zajmują się jednak hodowlą trzody chlewnej. To ich dotkną nowe restrykcje wprowadzone po tym, jak żółta strefa ASF (ochronna) od piątku (13.03) przekształcona została w strefę czerwoną (obszar objęty ograniczeniami).

- Z częścią gospodarzy już rozmawiałam na temat wymagań weterynaryjnych i w zakresie bioasekuracji, jakie teraz muszą spełnić - mówi Magdalena Pietrzyk-Zychowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawie Mazowieckiej. – Stada są niewielkie, niemniej jednak mamy świadomość, że pierwszy moment po wprowadzeniu nowych regulacji jest zawsze najtrudniejszy.

Wiadomo już, że największe w powiecie zakłady mięsne znajdujące się w Rawie Mazowieckiej nie będą przyjmowały świń z czerwonej strefy. - Hodowcy będą musieli znaleźć innych odbiorców – potwierdza Magdalena Pietrzyk-Zychowicz.

W przypadku sprzedaży zwierząt bezpośrednio do rzeźni znajdującej się poza obszarem czerwonym gospodarz musi uzyskać pozwolenie na przemieszczenie świń od Powiatowego Lekarza Weterynarii (po złożeniu odpowiedniego wniosku). Świnie muszą przebywać przez ostatnie 30 dni lub od urodzenia w gospodarstwie, z którego będą przemieszczane. Należy także przeprowadzić badanie laboratoryjne w kierunku ASF u świń w ciągu 7 dni przed ich przemieszczeniem. Co ważne, pobieranie próbek organizuje PLW.  Świadectwo zdrowia na dobę przed przemieszczeniem świń wystawi urzędowy lekarz weterynarii. Skontroluje on również środek transportu, którym trzoda będzie przewożona.

- Czerwona strefa cały czas się przesuwa – przyznaje Magdalena Pietrzyk-Zychowicz. – W powiecie rawskim objęła na razie gminę Sadkowice, jednak jest to sygnał dla właścicieli gospodarstw z terenu gminy Biała Rawska czy Regnów, że wkrótce może objąć także ich.

Czerwoną strefą objęto gminę Sadkowice po tym, jak w ubiegły piątek (13.03) przypadek wirusa ASF u padłego dzika potwierdzono na terenie gminy Mogielnica w powiecie grójeckim. Pojawił się on na mapie publikowanej przez GIW - około 1,5 kilometra od granicy województwa łódzkiego i powiatu rawskiego - gminy Sadkowice. Na tym obszarze jest dziesięć gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. W sąsiadującej z nią gminie Biała Rawska jest trzynaście takich gospodarstw. Funkcjonuje tu również duża tuczarnia trzody chlewnej.

Właściciele gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną otrzymali ulotki ze szczegółowymi wymaganiami weterynaryjnymi w obszarze objętym ograniczeniami (strefa czerwona), a także wymaganiami w zakresie bioasekuracji. Są one dostępne również na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Gminy – www.gminasadkowice.pl.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet stu procent.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Skierniewiczanka wyczarowuje mozaiki z barwnych...

Bus zderzył się z ciężarówką. Trzy osoby nie...

"Mazowsze. Wiadomości z regionu"

W parowozowni nie zapomniano o Paulinie

Dziewiąty Bieg Leśnika z niepełną frekwencją

Szkoły gotowe na zdalne nauczanie?

Nie bądź zombie – odłóż telefon i żyj

Mazowsze. Wiadomości z regionu

Ważne wydarzenie w Jakubowie ZDJĘCIA