8 pylonów, każdy złożony z 3 plansz przedstawiających historię Polonii w Ameryce – stanęło w ogrodzie muzeum. – Można poznać zabytki sakralne, obrazy i inne pamiątki, które pozostały po Polonii, a które obecnie można zobaczyć podróżując po Ameryce – na wystawę zaprasza Agata Niedziółka, dyrektor muzeum. Wystawę można zwiedzać do końca września.

8 pylonów, każdy złożony z 3 plansz przedstawiających historię Polonii w Ameryce – stanęło w ogrodzie muzeum. – Można poznać zabytki sakralne, obrazy i inne pamiątki, które pozostały po Polonii, a które obecnie można zobaczyć podróżując po Ameryce – na wystawę zaprasza Agata Niedziółka, dyrektor muzeum. Wystawę można zwiedzać do końca września. (fot.Joanna Młynarczyk)

Niemal po dwóch miesiącach od zamknięcia, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Historyczne Skierniewic powoli otwierają swoje drzwi. Od poniedziałku, 4 maja można zwrócić oraz wypożyczyć książki w bibliotece. Od wtorku, 5 maja można wybrać się na wystawę plenerową do muzeum.

W poniedziałek przed godziną 10, tuż przed otwarciem biblioteki, kolejka ustawiła się przed drzwiami siedziby głównej przy ulicy Mszczonowskiej.

– Zainteresowanie jest duże, półtora miesiąca od zamknięcia biblioteki kolejka ustawiła się na schodach. W ciągu godziny odwiedziły nas 34 osoby – informuje Izabela Strączyńska, dyrektor MBP. – Czytelnicy oddają książki, ale też wypożyczają nowe. Nie mają jednak dostępu do półek, dlatego prosimy, by korzystali z internetowego katalogu i rezerwowali książki on-line – zachęca kierująca biblioteką.

W mieście otwarte zostały wszystkie oddziały MBP, oprócz filii nr 2, która czynna będzie od 18 maja.

Książki można zwrócić i wypożyczyć nowe, ale nie można korzystać z czytelni na miejscu. W bibliotece jednocześnie może przebywać tylko 2 czytelników. Zwracane książki trafiają na tygodniową kwarantannę. Godziny otwarcia we wszystkich placówkach, poza wspomnianą filią nr 2, pozostają takie same jak obowiązywały przed zamknięciem.

Do pracy wraca Muzeum Historyczne Skierniewic. Od wtorku, 5 maja można zwiedzać wystawę fotograficzną „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej”, wypożyczoną z Instytutu Polonika, a od środy dostępne będą wystawy we wnętrzu budynku.

– Przychodzimy do muzeum i na ogród zabezpieczając nos i usta, zaopatrzeni w rękawiczki. Należy pamiętać także o zachowaniu 2-metrowych odległości między zwiedzającymi. Środki do dezynfekcji rąk dostępne będą na miejscu – informuje dyrektor Agata Niedziółka.

Wystawy zwiedzać można jedynie indywidualnie. Grup zorganizowanych ani wycieczek muzeum nie może jeszcze przyjmować. Do ogrodu można wejść bez meldowania się.

Wystawa dostępna w ogrodzie złożona jest ze zdjęć Norberta Piwowarczyka i przedstawia współczesne ślady polskości, jakie można napotkać, podróżując po USA. Fotografie ukazują różnorodność kulturotwórczą amerykańskiej Polonii, starającej się zachować elementy polskiej tradycji i kultury na obczyźnie.

W budynku muzeum dostępne dla zwiedzających są trzy wystawy: stała – „Dzieje Skierniewic”, „Dopóki piłka w grze” oraz „Kobiety w ramach”. Ekspozycje jednocześnie oglądać może 20 osób.

 

 

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2773 sekundy