(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Do 2021 roku skierniewicka ciepłownia ma czas, by zmodernizować instalację, a w konsekwencji ograniczyć emisję dwutlenków węgla i siarki oraz tlenków azotu do atmosfery. To perspektywa czasowa wyznaczona przez Komisję Europejską. Jesienią przyszłego roku spółka miejska ma być elektrociepłownią spełniającą wyśrubowane standardy ochrony środowiska.

W poniedziałek, 18 maja w Skierniewicach podpisano umowę pożyczki, która uzupełni wcześniej otrzymaną dotację na budowę wysokowydajnej kogeneracji opartej na silnikach gazowych. Inwestycja realizowana przy ul. Przemysłowej warta jest ponad 35 mln zł. Wspomniana dotacja z funduszy europejskich to 14,9 mln złotych, pożyczka, której dotyczyła umowa z NFOŚiGW to 12,8 mln zł. Prezes EC Mateusz Jarczyński zapowiada – w połowie czerwca podpiszemy umowę na realizację inwestycji.

– Podpisaliśmy umowę na pożyczę, która uzupełnia dotację na budowę agregatów kogeneracyjnych. W chwili obecnej spółka realizuje inne inwestycje, których wpływ na środowisko bezpośrednio odczują mieszkańcy Skierniewic – mówi Mateusz Jarczyński, prezes EC. – Pierwsza to budowa instalacji odazotowania spalin, druga – instalacja odsiarczania. Obie są mocno zaawansowane. Zakończenie prac pozwoli nam spełnić  wymogi związane z dyrektywami unijnymi. Przede wszystkim chodzi tu o tzw. konkluzję BAT dla dużych instalacji energetycznych – informuje.

Pożyczka udzielona z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli na kontynuację inwestycji i budowę nowego budynku elektrociepłowni, w którym zostaną zlokalizowane cztery agregaty kogeneracyjne. Ciepło będzie dostarczane do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast energia elektryczna sprzedawana będzie operatorowi. Tym samym EC zakończy proces modernizacji, który z kotłowni węglowej przekształci spółkę w elektrociepłownię.

– Cieszę się, że Skierniewice jako jedno z nielicznych miast wchodzi w system przechodzenia na skojarzoną produkcję energii elektrycznej i ciepła – mówi w Skierniewicach Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. – Inwestycja zapewni dywersyfikację dostaw surowców oraz znacząco zmniejszy emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń i smogu. Wszystko to w połączeniu ze sprzedażą energii elektrycznej wpłynie pozytywnie na sytuację finansową spółki – podkreśla.

„Zanieczyszczenia powietrza, takie jak np. pyły, tlenek węgla, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i metale ciężkie, negatywnie wpływają na jakość życia, mogą wywoływać schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, w tym astmę u dorosłych, przy dłuższej ekspozycji zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe”.

Ministerstwo Zdrowia

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2928 sekundy