– Dwa hełmy – z września 1939 r. oraz z powstania warszawskiego z 1944 r. skierniewiczanin przekazał nam zupełnie za darmo – cenne pamiątki prezentuje Piotr Paradowski

– Dwa hełmy – z września 1939 r. oraz z powstania warszawskiego z 1944 r. skierniewiczanin przekazał nam zupełnie za darmo – cenne pamiątki prezentuje Piotr Paradowski (fot. Joanna Młynarczyk)

Do Muzeum Historycznego Skierniewic trafiło w ostatnim czasie kilka cennych przedmiotów z okresu II wojny światowej oraz powstania warszawskiego. Instytucja czeka na kolejne eksponaty, do nieodpłatnego dzielenia się pamiątkami zachęca mieszkańców.

– Często zalegają na strychu czy w szufladzie, mogą być bezużyteczne dla mieszkańców, natomiast dla nas są nośnikiem historii. Dzięki nim odtwarzamy z maksymalną precyzją dzieje Skierniewic, zachęcamy do współpracy i dzielenia się pamiątkami – apelują pracownicy muzeum.

Muzealna kolekcja powiększyła się w ostatnim czasie o kilka niezwykle cennych eksponatów. Dwa hełmy – z okresu II wojny światowej, z września 1939 r. oraz z powstania warszawskiego z 1944 r., a także oryginalną trąbkę sygnałową z czasów II Rzeczypospolitej, mundur przysposobienia wojskowego z tego samego okresu oraz mundur polskich sił zbrojnych na zachodzie przekazał jeden z mieszkańców, znajdując w muzeum odpowiednie miejsce dla rodzinnych pamiątek. Torbę z apteczką Polskiego Czerwonego Krzyża – z pełnym wyposażeniem – a w niej ampułki, morfina, narzędzia chirurgiczne, przekazali z kolei pracownicy Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa, którzy znaleźli torbę na strychu szkoły podczas porządków.

– Ratownicy przy użyciu zawartości tej apteczki mogli udzielać pomocy w 1939 r., rannym skierniewiczanom podczas niemieckich nalotów bombowych na miasto – mówi Piotr Paradowski.

Muzeum liczy na nieodpłatne przekazywanie pamiątek.

– Niestety w naszym budżecie brak pieniędzy na zakup eksponatów, jedynie możliwe jest pozyskiwanie odpłatne zdjęć i innych dokumentów w ramach realizowanego projektu muzeum cyfrowe – mówi Agata Niedziółka, dyrektor muzeum.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2492 sekundy