z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 czerwca 2020 | 12:35
Marcin Słowek dyrektor ds. technicznych Geotermii Mazowieckiej wskazuje miejsce rozpoczętej właśnie inwestycji, budowy tężni.

Marcin Słowek dyrektor ds. technicznych Geotermii Mazowieckiej wskazuje miejsce rozpoczętej właśnie inwestycji, budowy tężni. (Justyna Napierała)

Osiedle Dworcowa, a właściwie park w centrum Mszczonowa zmienia się nie do poznania. Rozpoczęły się właśnie prace związane z budową tężni solankowej. Już nie tylko na Termach będzie można skorzystać z gorących źródeł ale też przy tężni. To kolejna tężnia w regionie, po Kaskach, gdzie woda przywożona jest z Ciechocinka i Żyrardowie, tam obiekt jest w Parku Seniora. Tężnia w Mszczonowie będzie bazowała na wodzie geotermalnej uzdatnionej.

Jej wymiary to szczęść metrów średnicy i cztery wysokości.

– Zaczęliśmy prace, wykonaliśmy wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne – mówi Marcin Słowek dyrektor ds. technicznych Geotermii Mazowieckiej.

W lipcu na plac budowy wejdzie firma, która wykona tężnię, ma czas do końca miesiąca. Do 20 sierpnia gmina Mszczonów uporządkuje teren, pojawi się mała architektura, nowe ławki, pergole.

Budowa tężni to niebagatelny koszt pół miliona złotych, za inwestycję zapłaci Geotermia, uporządkowanie jest po stronie miasta i gminnego budżetu.

Oprócz tężni w pobliżu pojawią się dwa zdroje, z których będą mogli czerpać wodę mieszkańcy, na placu będą także dwie mini fontanny.

Przy tężni powstaną dwa place dla mieszkańców, teren zostanie utwardzony kostką.

– Wiemy, że nasza woda jest zdrowa i wzmacniająca – mówi prezes Geotermii Marek Balcer.

Główny Inspektor Sanitarny i Państwowy Zakład Higieny potwierdził, że woda geotermalna z ujęcia w Mszczonowie jest naturalną wodą mineralną, pozbawioną zanieczyszczeń. Miasto dysponuje badaniami potwierdzającymi, że woda z odwiertu geotermalnego spełnia wszystkie kryteria polskie i unijne naturalnej wody mineralnej.

Woda termalna w Mszczonowie wykorzystywana jest w ciepłownictwie, na Termach a teraz posłuży tężni.

Tężnia ma być gotowa pod koniec sierpnia.

W przyszłości miasto chce przekształcić Termy w centrum rehabilitacji, gdzie uruchomiona ma zostać pijalnia wód. Tężnia dopełnia ten rekreacyjno-wypoczynkowy charakter miasta.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 14

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2378 sekundy