z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 czerwca 2020 | 21:19
W 2015 roku Andrzej Duda odwiedził Skierniewic walcząc o prezydenturę z Bronisławem Komorowskim.

W 2015 roku Andrzej Duda odwiedził Skierniewic walcząc o prezydenturę z Bronisławem Komorowskim. (fot. arch.)

Prezydent Andrzej Duda tuż po godz. 21 podziękował wyborcom za udział w wyborach. Wieczór wyborczy odbywa się w Łowiczu. Uczestnicy przerywali zwycięzcy pierwszej tury skandując jego imię i wołając - tu jest Polska!

Andrzej Duda zdobył 41,8 proc. głosów, w drugiej turze spotka się z Rafałem Trzaskowskim (30,4 proc.) - to wyniki badań sondażowych exit poll.

Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia z poparciem na poziomie 13,3 proc. Tuż za podium wyborów znalazł się Krzysztof Bosak (7,4 proc.). Robert Biedroń uzyskał poparcie na poziomie 2,9 proc. Na szóstej pozycji znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz, którego poparło 2,6 proc. Polaków.

Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu badań Ipsos powiedział: - Z takim wynikiem można się iść bić o Polskę! Podziękował rodzinie oraz Małgorzacie Kidawie Błońskiej, Senatowi RP oraz wszystkim samorządowcom w Polsce, którzy "pokazali charakter". Trzaskowski mówi - mamy szansę wygrać te wybory!

- Ten wynik pokazuje, że ponad 58 proc. społeczeństwa chce zmiany, i dziś chcę do tych wszystkich wyborców powiedzieć - będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany.

Średnia dokładność badania exit poll wynosi dwa punkty procentowe.

Trwają wieczory wyborcze. II tura wyborów odbędzie się za dwa tygodnie, 12 lipca.

PKW informuje, że we wtorek, najpóźniej w środę poznamy oficjalne wyniki wyborów.

Jak głosowaliśmy w minionych latach w powiecie skierniewickim?

Miasto głosuje na centrum lub polityków z poglądami lewicowymi, mieszkańcy podskierniewickich gmin od 2000 roku są konsekwentni w wyborach. Jak pokazują wyniki wyborów prezydenckich, na tym terenie ludowcy w 2005, 2010, 2015 roku nie mieli czego szukać. Ostatni raz w powiecie skierniewickim gminy poparły polityka z PSL w 2000 roku. Najbardziej konsekwentni w wyborach są mieszkańcy Głuchowa i Godzianowa. Gdyby to oni mieli wybierać prezydenta RP, głosowanie kończyłoby się na pierwszej turze. Kandydat PiS zdobywa tu niemal 80 proc. poparcia.

W 2015 roku Skierniewice poparły Bronisława Komorowskiego. Nieznacznie. Głosy ubiegającego się o reelekcję kandydata a Andrzejem Dudą w drugiej turze rozłożyły się procentowo następująco: 50,3 proc. Komorowski, 49,97 proc. Duda.

W powiecie skierniewickim wygrał Andrzej Duda (72,88 proc.). Co jednak ciekawe, w pierwszej turze drugim wyborem w powiecie był – jak o sobie mówił – antysystemowy Paweł Kukiz.

Jak głosowano w I turze? Frekwencja w mieście wyniosła 53,39 proc. W Skierniewicach oddano 20 473 ważnych głosów. W pierwszym głosowaniu mieszkańcy głosowali na ubiegającego się o reelekcję prezydenta (33,14 proc.), drugi wynik zdobył Andrzej Duda (31,71 proc.). Dobry wynik zdobył też antysystemowiec – Paweł Kukiz (24,58 proc.).

W 2010 roku Skierniewice wybrały Komorowskiego, wieś głosowała na kandydata PiS – Lecha Kaczyńskiego.

W 2005 roku Skierniewice chciały mieć prezydentem Lecha Kaczyńskiego (52,19 proc.). Donald Tusk przegrał w powiecie (19,33 proc.).

W 2000 roku miasto głosowało na Aleksandra Kwaśniewskiego. W Godzianowie i Głuchowie głosowano na kandydata PSL – Kalinowskiego (w pięć lat później w gminach nie zauważono innego kandydata zielonej koniczynki – Adama Jarubasa).

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2666 sekundy