Wystawę przygotował oraz oprowadził po niej gości Michał Gałęzowski.

Wystawę przygotował oraz oprowadził po niej gości Michał Gałęzowski. (fot. Joanna Młynarczyk)

– W Skierniewicach dużo mówi się o Chopinie, Krasickim, o Sułkowskim wciąż zbyt mało – podkreśla Michał Gałęzowski z Muzeum Historycznego Skierniewic. W 60 rocznicę śmierci poety ze Skierniewic instytucja przygotowała wyjątkową wystawę zdjęć i dokumentów. Otwarto ją w czwartek (9.07), ale oglądać ją można do końca lipca.

– Nie było jeszcze w Skierniewicach wystawy tak szeroko wspominającej Sułkowskiego, jego działalność, prezentującej jego dorobek – przyznaje Michał Gałęzowski, kustosz wystawy.

– Sam, kiedy przygotowywałem wystawę i zapoznawałem się z jego twórczością stwierdziłem, że to poezja bardzo wysokich lotów, starannie dobrane słowa, czytelnie zobrazowana, stąd tytuł naszej wystawy „Tadeusz Sułkowski wielkim poetą był” – dodaje Gałęzowski.

Na wystawie, skierniewiczanie mogą zobaczyć przekrój przez całe życie poety – lata spędzone w Skierniewicach, czasy wojny, działalność na emigracji. Ekspozycję uzupełniają wspomnienia o Sułkowskim po jego śmierci – wypowiedzi osób z kręgów literackich na emigracji i współczesnych mu w Polsce.

Podczas wernisażu w muzeum, odsłonięta została rzeźba z wizerunkiem Sułkowskiego, wykonana i podarowana przez Włodzimierza Wasilewskiego. Jak zapowiedział Michał Gałęzowski, być może dzieło to zapoczątkuje w muzeum tworzenie galerii wybitnych postaci związanych z miastem.

Tadeusz Tomasz Sułkowski – poeta, dziennikarz, prozaik, krytyk, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, urodził się 15 października 1907 w Skierniewicach.

Wraz z rodziną mieszkał w kamienicy pod adresem Rynek 7. W Skierniewicach ukończył gimnazjum, a później Szkołę Podchorążych 26. Dywizji Piechoty, a od 1930 roku studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Za życia wydał tylko jeden tomik poezji „List do dnia”. Kolejne ukazały się już po jego śmierci. To poemat „Tarcza” i zbiór wierszy „Dom złoty”. Zmarł 26 lipca 1960 r. w Londynie. Miał zaledwie 53 lata.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2787 sekundy