– Nie spotykamy się już w bramie, bo przebywanie tu szkodzi zdrowiu – zwraca uwagę Piotr Paradowski i pokazuje niszczejące pod wpływem grzyba ściany wewnątrz obiektu.

– Nie spotykamy się już w bramie, bo przebywanie tu szkodzi zdrowiu – zwraca uwagę Piotr Paradowski i pokazuje niszczejące pod wpływem grzyba ściany wewnątrz obiektu. (fot. Joanna Młynarczyk)

Jeden z najcenniejszych zabytków Skierniewic – brama parkowa mieszcząca się przy ulicy Sienkiewicza niszczeje, mówiąc wprost – gnije. Nie na długo wystarczył generalny, kosztowny remont obiektu przeprowadzony w 2011 roku.

Pochodząca z 1780 roku klasycystyczna brama wjazdowa do dawnej osady pałacowej popada w ruinę. Powodem jest wilgoć. Powoduje ją przeciekający dach i trudny do opanowania grzyb.

Od około 5 lat swoją siedzibę ma tu Stowarzyszenie Tradycji 26 Dywizji Piechoty w Skierniewicach. Rekonstruktorzy w obawie o swoje zdrowie przestali jednak spotykać się w bramie.

– Brama parkowa to ruina – alarmuje Piotr Paradowski, prezes stowarzyszenia.

W obawie przed zniszczeniem, rekonstruktorzy wywieźli z pomieszczeń najcenniejsze eksponaty.

– Założyliśmy karty i pamiątki zostały rozdysponowane po domach członków albo przewiezione do Muzeum Historycznego Skierniewic. W bramie pozostał tylko magazyn do rzeczy metalowych – stoją repliki ciężkich karabinów maszynowych, skrzynki amunicyjne, hełmy metalowe – czyli takie przedmioty, które wiemy, że się nie zniszczą – słyszymy.

Podstawowy problem dotyczy braku ogrzewania obiektu.

– Moim zdaniem źle został wykonany remont i należałoby go zrobić od nowa – zwraca uwagę Piotr Paradowski. – Jak tylko deszcz pada, to biegamy z wiadrami, osuszamy podłogi, 24 godziny na dobę włączane są wszystkie pochłaniacze wilgoci. Źle zaizolowane zostały ściany, woda dostaje się pomiędzy tynk a ściany i przecieka do piwnic. Brak ogrzewania powoduje, że obiekt niszczeje. Nie spotykamy się tu, nie spędzamy tu czasu, a cały czas generujemy koszty, którym sami nie jesteśmy już w stanie sprostać – tłumaczy.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.261 sekundy