Umysł ścisły z duszą humanisty

„Może kiedyś przysiądę na ławeczce obok Paska i będę podziwiać naszą Rawę już w pięknej, odrestaurowanej szacie” marzył prof. Eugeniusz Walczuk, Honorowy Obywatel Rawy Mazowieckiej. Nie zdążył. Profesor zmarł 23 lipca. Miał 86 lat.

Eugeniusz Walczuk urodził się Pińsku na Kresach Wschodnich w 1934 roku. W wieku dziesięciu lat z rodziną trafił do Rawy Mazowieckiej. Tu ukończył Gimnazjum i Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Studiował w Łodzi. W 1957 roku ukończył studia na wydziale elektrycznych w Politechnice Łódzkiej. W 1991 roku uzyskał tytuł profesora. Prof. Walczuk był autorem lub współautorem ponad 160 publikacji, współautorem czterech książek i monografii w tym trzech wydanych za granicą, 16 uzyskanych patentów (w tym 8 wdrożonych w przemyśle). Jego uprawianą tematyką naukową była teoria, konstrukcja i badania łączników elektrycznych i ich elementów.

W czasie pracy w Politechnice Łódzkiej wypromował ponad 154 dyplomantów na studiach magisterskich i inżynierskich, z których 9 było nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach na najlepszą pracę dyplomową przez SEP w tym 3 w konkursach ogólnokrajowych.

Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1983) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1998).

Prof. Eugeniusz Walczuk nigdy nie zapomniał o Rawie Mazowieckiej. To z jego inicjatywy w 2000 roku powstało Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawie Mazowieckiej, którego był wiceprezesem. – Przez dwadzieścia lat był kołem napędowym wszelkich działań podejmowanych przez Stowarzyszenie – przekonują członkowie SWGiLO.

Był też organizatorem zjazdów absolwentów LO im. Marii Skłodowskiej-Curie i spotkań koleżeńskich.

To on zainicjował i był głównym realizatorem sesji popularnonaukowej nt. historii oświaty i szkolnictwa na ziemi rawskiej i redaktorem monografii „Siedem wieków szkolnictwa w Rawie Mazowieckiej”.

Organizował sesje popularno-naukowe, był redaktorem i współautorem książek historycznych i biuletynów. Organizował cykliczne spotkania o wybitnych postaciach i wydarzeniach ziemi rawskiej. Tablice upamiętniające ważne wydarzenia z historii naszego regionu to także jego zasługa. Dzięki swoim szerokim kontaktom ze światem nauki pozyskiwał do współpracy wiele wybitnych osobowości. Był m.in. pomysłodawcą powołania w LO filii Politechniki Łódzkiej.

Za swoja działalność społeczną w 2007 roku został uhonorowany tytułem „Dobry Człowiek” przyznanym przez starostę rawskiego. Rok później został Honorowym Obywatelem Rawy Mazowieckiej. W 2011 roku został laureatem nagrody im. Witolda Hulewicza za „odkrywanie i przybliżanie Polsce i światu osoby i dzieła Jana Chryzostoma Paska”.

Przez lata interesował się postacią Jana Chryzostoma Paska. Kolekcjonował wydania „Pamiętników”. Jego marzeniem było utworzenie w Rawie Mazowieckiej muzeum J. Ch. Paska. Zabiegał też o to, by w centrum miasta powstała ławeczka Paska.


 

0Złóż kondolencje

dodaj kondolencje

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze kondolencji...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Pieniądze, czy prezent. Podpowiadamy, jaki prezent...

Unia zaprasza do loży sponsorów

Powyborcza układanka w Skierniewicach. Są...

Zuzanna Dudziak jednogłośnie wybrana w Kowiesach

Marta Czajka w roli przewodniczącej rady gminy...

Zbigniew Biernat na czele rady gminy Skierniewice

Bolimów: przewodniczący bez zmian

Nowy Kawęczyn: Kamil Michalak nowym...

Sierakowice Lewe: to był piknik dla Michała

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA