z miasta

oświata

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 września 2020 | 04:19 komentarzy 1

(fot.arch)

Normalny system studiowania nie wróci na Uczelni im. S. Batorego od 1 października – to już pewne. Jako pierwsi możliwość stacjonarnej nauki będą mieli najprawdopodobniej studenci trzeciego roku, szczególnie pielęgniarstwa, kosmetologii i ogrodnictwa – kierunków wymagających zajęć laboratoryjnych, następnie wrócą studenci pierwszego roku, a jako ostatni – studenci drugiego roku.

Co do organizacji nowego roku akademickiego, władze skierniewickiej uczelni czekają na wytyczne ministerstwa. Tych można jednak spodziewać się dopiero w połowie września.

– Na razie planujemy pracę na bazie obecnie obowiązujących przepisów – mówi Barbara Dembowska, prorektor ds. kształcenia Uczelni im. Batorego. – I tak, planujemy, że w pierwszej kolejności, fizycznie, na uczelnię wrócą studenci trzeciego roku, by w planowanym terminie mogli ukończyć naukę, potem od 1 listopada ruszy pierwszy rok, a na końcu uczelnia będzie przygotowywać miejsce dla studentów drugiego roku – informuje prorektor ds. kształcenia.

– Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, to wszystkie zajęcia praktyczne będziemy realizowali w bezpośrednim kontakcie, czyli stacjonarnie, oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, jeśli nie – w formie zdalnej. – Natomiast wykłady dla wszystkich kierunków kontynuowane będą w formie zdalnej – dodaje.

Zdalne wdrożenie nowych studentów i co dalej?

Do 17 października potrwa pierwszy etap rekrutacji na Państwowej Uczelni im. Batorego w Skierniewicach. Termin ten został wyznaczony w związku z pandemią oraz przesuniętymi maturami. Nowy rok akademicki rozpocznie się na przełomie października i listopada, brak natomiast szczegółów dotyczących jego inauguracji.

Zakończenie pierwszego etapu rekrutacji w nowym roku akademickim 2020/21 zaplanowano na 17 października. Po tym terminie, jeśli jeszcze zostaną wolne miejsca, możliwe będzie przesunięcie do końca miesiąca. Nie wiadomo natomiast, co z inauguracją nowego roku akademickiego. Brak też wytycznych związanych z organizacją pracy uczelni.

Na uczelni planuje się wstępnie pracę w oparciu o wytyczne z maja.

– Podstawowa zasada jest taka, że wszystkie wykłady, bez względu na rocznik i kierunek studiów będą realizowane w formie zdalnej – informuje Barbara Dembowska, prorektor ds. kształcenia na Uczelni im. Batorego. – Około 70 procent wykładowców już zostało w tym kierunku przeszkolonych, pozostali mają szkolenia zaplanowane we wrześniu. Inne zajęcia – laboratoria, ćwiczenia i konserwatoria, chcielibyśmy, by były realizowane w formie tradycyjnej – mówi Barbara Dembowska.

Studenci I roku rozpoczną naukę od listopada. Ostatni tydzień października będzie dla nich tzw. tygodniem wdrożeniowym i posłuży im do zapoznania się z uczelnią.

– Chodzi o to, żeby poznali strukturę uczelni, jej funkcjonowanie. Zapoznali się z wymogami, przepisami, regulaminem. Wdrożenie odbędzie się w formie zdalnej i organizowane będzie przez różne grupy, m. in. przez samorząd studencki – zapowiada prorektor ds. kształcenia.

Planuje się, by jako pierwsi wracali na uczelnię studenci III roku.

– Nie wiemy co nas czeka, dlatego zależy nam, żeby w jak najszerszym zakresie realizowali zajęcia, które wymagają bezpośredniego kontaktu, korzystania ze specjalistycznych laboratoriów i w terminie mogli zakończyć edukację. Dalej, w zależności od rozwoju sytuacji, będziemy starali się wracać do kształcenia tradycyjnego, ewentualnie przechodzić na nauczanie zdalne. Zależy nam, żeby wszystkie zajęcia, które wymagają bezpośredniego kontaktu, właśnie w ten sposób były realizowane.

Przypomnijmy, że od 1 września dotychczasowego rektora skierniewickiej uczelni dr Daniela Stosa, który kierował jej pracą ostatnie 5 lat, zastąpi dr Elżbieta Stokowska – Zagdan, pełniąca dotychczas funkcję prorektora ds. ogólnych i rozwoju uczelni. Jej kadencja potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ert 1 miesiąc temuocena: 67% 

  Studenci zdalni... Dramat. Co roku umiera w Polsce 12 000 ludzi na zap płuc? I czy kiedykolwiek były takie absurdy?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2722 sekundy