z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 września 2020 | 11:00
Gmina Bolimów usiana jest bolesnymi pamiątkami wojennymi. Cmentarze są świadectwem ciężkich walk na tym terenie.

Gmina Bolimów usiana jest bolesnymi pamiątkami wojennymi. Cmentarze są świadectwem ciężkich walk na tym terenie. (fot. Beata Pierzchała)

Bolimów znów da świadectwo pamięci o tragicznym wydarzeniu sprzed ponad stu lat. Bolimowianie wciąż pamiętają o setkach żołnierzy, którzy ginęli w lasach otaczających ich miejscowość.

Historia użycia broni gazowej w rejonie Bolimowa to międzynarodowe świadectwo, które ma być przykładem dla przyszłych pokoleń, jakie straty ponieśli Polacy walczący po dwóch różnych stronach zaborcy, by odzyskać niepodległość kraju. Bolimów to miejsce, gdzie po raz pierwszy użyto broni masowego rażenia.

– Karty historii Gminy Bolimów zapisały wiele wydarzeń niezwykle istotnych na drodze do odzyskania niepodległości przez Polskę, m.in. potop szwedzki czy udział w powstaniu listopadowym i styczniowym. Jednak najtrwalsze w pamięci bolimowian są działania podjęcie na froncie wschodnim I wojny światowej – mówi Karolina Przyżycka, dyrektor GOK Bolimów. – W ramach projektu „Bolimów na drodze ku niepodległości” otwieramy wystawę historyczną traktującą o roli Bolimowa na drodze Polski do odzyskania niepodległości. Największą uwagę skupiamy na piętnie I Wojny Światowej, jakie pozostało w naszej świadomości.

Program wydarzenia

11.30 – Przywitanie gości przez Wójta Gminy Bolimów Stanisława Linarta (Kościół Św. Trójcy w Bolimowie)

11.40 – Prezentacja prof. dr hab. Anny Zalewskiej pt. „Droga do (s)pokoju. Tropem dziedzictwa archeologicznego Wielkiej Wojny w rejonie Bzury i Rawki” (Kościół Św. Trójcy w Bolimowie)

12.00 – Msza Święta z modlitwą za ofiary Wielkiej Wojny (kościół św. Trójcy w Bolimowie)

13.00 – Otwarcie wystawy (dawna plebania przy kościele św. Trójcy)

13.10 – Przemówienia gości (dawna plebania)

13.30 - 15.00 – Zwiedzanie wystawy pt. „Bolimów - na drodze ku niepodległości” (dawna plebania)

15.00 – Przedstawienie patriotyczne „Skamieniały las” w wykonaniu KG Band i Związku Piłsudczyków O/Łódzki (kościół św. Trójcy w Bolimowie)

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1765 sekundy