z miasta

kultura

Wystawy

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 października 2020 | 17:36 komentarzy 2
Podczas otwarcia (1.10) wykład dotyczący historii kolei w Skierniewicach poprowadził Andrzej Paszke, członek Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Podczas otwarcia (1.10) wykład dotyczący historii kolei w Skierniewicach poprowadził Andrzej Paszke, członek Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. (fot. Joanna Młynarczyk)

W Muzeum Historycznym Skierniewic można obejrzeć dwie nowe wystawy o tematyce kolejowej, przygotowane z okazji jubileuszu 175 lat przyjazdu do Skierniewic pierwszego pociągu.

Pierwsza z wystaw to ekspozycja plenerowa. Na 5 planszach zawarta została historia 175 lat żelaznej drogi do Europy.

– Wystawa bogata treściowo zaprasza do pogłębienia swojej wiedzy. Trudno na kilku tablicach przedstawić całą historię powstania drogi warszawsko-wiedeńskiej – mówi Anna Baranowska, kurator wystawy z muzeum. – W XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami nie było prosto o pozwolenie na powstanie tej drogi. Polacy długi czas musieli walczyć, udało się jednak pokonać trudności i 175 lat temu do Skierniewic wjechał pierwszy pociąg parowy, który przywiózł pierwszych gości. Tak historia kolei w mieście się zaczęła – opowiada.

Druga z wystaw to prezentacja dworców świata na pocztówkach.

– XIX-wieczne dworce, które tu zostały przedstawione, mają różny styl i charakter, bowiem były wznoszone jako reprezentatywne budowle dla danych miejscowości. Były czymś, co miało je wyróżniać – zachęca do obejrzenia wystawy Michał Gałęzowski, kurator wystawy.

Obydwie prezentacje udostępniła Stacja Centrum z Warszawy, można je oglądać do 25 listopada.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Franek 0 10 miesięcy temu

  Łódzkie pociągi dopiero od Skierniewic w kierunku do Warszawy jadą jak szalne osiągają prędkość do 160km/h. Ale od Łodzi do Skierniewic jadą znacznie wolniej, mimo wyprofilowania torów, ciągle zakręty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kuba -1 10 miesięcy temu

  Kolej to wspaniała sprawa dla Skierniewic przed 175 laty i obecnie dziś, okno na świat. Nurtuje mnie od lat nie jasna sprawa historia budowy odcinka miedzy Skierniewicami a Koluszkami. Pięć ostrych zakrętów 90" na tak krótkim odcinku na terenie nizinnym ( to nie Alpy i nie Himalaje) to sprawa zagadkowa. Długi odcinek Skierniewice, Warszawa linia prosta jak by strzelił, tak samo odcinek kolei Koluszki, Sosnowiec. Może ktoś rozwikła ten problem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

Rowerowy Rajd Wiosny. Frekwencja dopisała

Urwane skrzydło, wywoływało tylko uśmiech...

Wypadek motocyklisty w Skierniewicach (film)

O światło na ulicach Skierniewic zadbała...

„Mazowsze. Wiadomości z regionu”

Na komunii na Rawce zagrała „Boża Sprawka”....