z miasta

kultura

Wystawy

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 listopada 2020 | 16:13 komentarzy 10
Sylwetki z brązu przed dworcem to postacie: marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przedstawicieli Francji – jest Charles de Gaulle, Węgier – Pal Teleki i naczelny ataman armii ukraińskiej Symon Petlura. Na fot. także artysta rzeźbiarz Karol Badyna oraz Marian Grochowski ze Stowarzyszenia Libertis.

Sylwetki z brązu przed dworcem to postacie: marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przedstawicieli Francji – jest Charles de Gaulle, Węgier – Pal Teleki i naczelny ataman armii ukraińskiej Symon Petlura. Na fot. także artysta rzeźbiarz Karol Badyna oraz Marian Grochowski ze Stowarzyszenia Libertis. (fot. Joanna Młynarczyk)

Na placu Dworcowym w Skierniewicach stanął pomnik „Przed Bitwą Warszawską Skierniewice 1920-2020”. Tworzą go cztery posągi historycznych postaci z brązu, są naturalnej wielkości. Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu towarzyszą przedstawiciele Francji, Węgier i Ukrainy. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowano na poniedziałek, 9 listopada na godz. 12.

– W setną rocznicę upamiętniającą Bitwę Warszawską Stowarzyszenie Liberatis w Skierniewicach podjęło działania związane z budową wspólnego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przedstawicieli narodów, które sto lat temu wsparły Polskę. Są to: Francuz Charles de Gaulle, węgierski polityk Pal Teleki i naczelny ataman armii ukraińskiej Symon Petlura.

Głównym inicjatorem budowy pomnika był Marian Grochowski, prezes Stowarzyszenia Liberatis, wykonawcą zaś Karol Badyna, artysta rzeźbiarz z Krakowa. W czwartek (5.11) artysta gościł w Skierniewicach. Opowiedział o koncepcji i realizacji pomnika.

Od początku wiadomo było, że będą to cztery postacie, natomiast otwartą kwestią pozostawała aranżacja pomnika w kontekście historycznym
– mówi Karol Badyna. – Zdecydowałem się, obok postaci, na bliżej nie określoną formę sześciennych skrzyń, które nawiązują tematycznie do miejsca, jesteśmy w pobliżu dworca PKP, skąd ludzie podróżują w różnych kierunkach. Jest tu pewien nieporządek, ale zależało mi, by pokazać historię w kontekście tego miejsca – tłumaczy artysta.

Karol Badura zwraca uwagę, że nie aspiruje do tego, by swoje dzieło nazywać pomnikiem.

To jest bardziej aranżacja przestrzenna, która wchodzi w istniejące otoczenie nie burząc go -- zwraca uwagę. -- Dla podróżnych z pewnością będzie ciekawostką, a niektórzy być może nawet zechcą zgłębić historię, w czym pomogą stosowne opisy. Od dłuższego czasu mamy trend pokazywania bohaterów, którzy schodzą z cokołów, więc są blisko nas, dosłownie na wyciągnięcie ręki – możemy ich dotknąć, pogłaskać, jesteśmy z nimi w bliskim kontakcie – podkreśla krakowski artysta.


Jak oceniasz artykuł? Głosów: 19

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ważne..!!!!! 0 3 miesiące temuocena: 57% 

  Trzeba dbać o historię; dlatego należy pomyśleć o godniejszym uczczeniu roku 1863...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,,,,,moim zdaniem kamyk z tablicą przy szpitalu to jest zbyt skromny. NALEŻY COŚ DODAĆ .....może postać kosyniera....????? ABY MŁODZIEŻ PAMIĘTAŁA; IŻ BYŁO TO POWSTANIE - ZRYW NARODU.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~me_again -1 3 miesiące temuocena: 57% 

  heh cenzura na stronie, a nawet nie obrażałem nikogo ani nie było wulgaryzmów i nawoływania do przemocy. gazeta zeszła na psy swoim brakiem kręgosłupa moralnego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~UPOA -2 3 miesiące temuocena: 57% 

  Petlura to nie jakiś "naczelny ataman" lecz prezydent Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1919-26 (a dokładnie prezes Dyrektoriatu URL) To jest jego najważniejsza funkcja którą pełnił do śmierci

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zainteresowany -3 3 miesiące temuocena: 43% 

  Przepraszam Redaktorze, Karol Badura czy Karol Badyna jest autorem pomnika?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator -4 3 miesiące temuocena: 67% 

  Widziałem - ciekawa kompozycja przestrzenna. Szkoda tylko, że wartość historyczna niewielka. Jeśli autor koncepcji chciał przedstawić własną wizję, mógł uczynić to w swoim ogródku przydomowym. Moim skromnym zdaniem instalacja nie upamiętnia co najmniej dwóch wybitnych i wielce zasłużonych dla Polski tamtego czasu postaci. Natomiast jedna z upamiętnionych ma - w mojej ocenie - wątpliwe zasługi lub jej udział jest mocno przerysowany. Czyżby kolejna, tym razem lokalna, próba udowodnienia prawdziwości tezy, "że historię piszą potrzeby teraźniejszości"?.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Adam -5 3 miesiące temuocena: 50% 

  brawo!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oj -6 3 miesiące temuocena: 54% 

  Dorze, że nie kolejny papież

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lola -7 3 miesiące temuocena: 69% 

  Miasto pomników i supermarketów....szkoda,że żadnego nowego inwestora brak

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cezar -8 3 miesiące temuocena: 44% 

  Trzeba pamiętać że były to lata 1918/1920 nie mieszać Historii. Jak to robią niektórzy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ok -9 3 miesiące temuocena: 50% 

  ....sorki...........ale z historii 3=..........mylisz bohaterów z bandytami....i okresy historyczne. Nasza historia także posiada wstydliwe epizody; to nie tylko BÓG.....HONOR.....OJCZYZNA.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3356 sekundy