Kliknął załącznik do maila. Z konta zniknęło pół miliona złotych

– Nie jest do końca ustalone jak to zrobili – przyznaje Kamil Bednarek, zastępca prokuratora rejonowego w Rawie Mazowieckiej. Mundurowi zatrzymali podejrzanych o włamania na konta. Jeden wkrótce zasiądzie na ławie oskarżonych, drugi odwołuje się od postanowienia o areszcie.

Według prokuratury w jednym z banków na terenie powiatu rawskiego 26-latek miał wypłacić ze swojego nowego rachunku pół miliona złotych. Transakcja została zrealizowana. Pieniędzy pobranych z konta do dziś nie udało się namierzyć.

Obecnie mężczyzna jest oskarżony o włamanie na rachunek bankowy, złamanie zabezpieczeń komputerowych, posłużenie się danymi osobowymi innej osoby i podrobienie dokumentu. Akt oskarżenia w jego sprawie trafił do sądu okręgowego w Łodzi.

Sprawa ma swój początek w połowie 2018 roku. Według rawskiej prokuratury przestępcy dowiedzieli się, że pokrzywdzony ma rachunek bankowy, na którym znajduje się duża kwota. Postanowili, że włamią się na to konto.

Nie jest do końca ustalone jak to zrobili – przyznaje Kamil Bednarek, zastępca prokuratora rejonowego w Rawie Mazowieckiej

. – Najprawdopodobniej wysłali pokrzywdzonemu maila, który zawierał złośliwe oprogramowanie i albo tak wykradli login i hasło do konta albo widzieli pulpit komputera i to co wpisuje właściciel rachunku.

Login i hasło do konta to jednak za mało, by pozbawić pokrzywdzonego zgromadzonych pieniędzy. Do autoryzacji przelewu potrzebny był jeszcze kod, który bank przesyła SMS-em na telefon właściciela rachunku.

Podmienili więc kartę SIM. Po to udali się do salonu operatora – mówi prokurator. – Upewnili się, że pokrzywdzony nie będzie w stanie w ciągu niedługiego czasu dotrzeć do salonu i do placówki banku, żeby zablokować przelew. Wtedy nastąpiło przełączenie karty SIM. Wykonali przelew, a kod uwierzytelniający przyszedł na ich telefon komórkowy. Dokonali przelewu pieniędzy na swój rachunek bankowy. Zanim pokrzywdzony dojechał do miasta, zablokował rachunek bankowy i kartę SIM było za późno. Zdążyli przelać pieniądze i wypłacić gotówkę z banku.

Zdaniem prokuratury mężczyzna, który zasiądzie na ławie oskarżonych nie działał sam. Ma być „słupem”. To na jego nazwisko założono rachunek, na który zostały przelane pieniądze z konta pokrzywdzonego.

Niedawno rawscy policjanci zatrzymali kolejnego mężczyznę, podejrzanego o udział w tym włamaniu na konto. Karol W. został tymczasowo aresztowany. Nie przyznaje się do zarzutów. Te są takie same, jak zarzuty postawione wcześniej 26-latkowi. Jego obrońcy złożyli zażalenie na postanowienie rawskiego sądu o tymczasowym areszcie.

Według śledczych mężczyźni „działali wspólnie i w porozumieniu”. Mieli też włamać się na drugie konto tego samego mężczyzny. – Usiłowali ukraść 810 tys. złotych – wylicza prokurator Kamil Bednarek. – Złożyli dyspozycję przelewu. Jednak pokrzywdzony tym razem w porę się zorientował i zdążył zablokować możliwość wykonywania przelewów elektronicznych.

Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

na sygnale

Policja wraca do siłowni. Przedsiębiorca pyta –...

Chociaż jechał z rodziną postanowił...

Uporczywe nękanie i nadużywanie uprawnień przez...

Ponad 100 rolników oszukanych. Prokurator stawia...

Sportowiec skazany za sprzedaż marihuany. Obrońca...

Zapaliła się kuchnia. W domu przebywało dziecko

Lnisno: Prokuratura bada przyczyny śmierci...

Finału procesu myśliwego nie widać. Świadkowie...

Auto uderzyło w dom. Nie było poszkodowanych