z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 listopada 2020 | 10:58 komentarzy 4
Wizja lotniska w Baranowie.

Wizja lotniska w Baranowie. (fot. Materiały prasowe)

Port Lotniczy Incheon z Seulu zwyciężył w postępowaniu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W grudniu podpisanie trzyletniej umowy. Port lotniczy powstać ma na terenie gminy Baranów lub Wiskitki.

Mikołaj Wild, prezes CPK zapewnia, że w finalnej fazie przetargu ostro rywalizowały lotniska Narita z Tokio i Incheon z Seulu. Komisja przetargowa wybrała Koreańczyków. Umowa między spółką CPK a Incheonem zostanie podpisana w grudniu. Będzie obowiązywała trzy lata. Pełnomocnik rządu ds CPK Marcin Horała odniósł się także do wyboru doradcy.


 

CPK, czyli Port Solidarność powstać ma o 37 km od centrum Warszawy na terenie gminy Baranów lub Wiskitki.

CZYTAJ TAKŻE: - Konflikt Rady Społecznej ze spółką CPK zaostrza się

Lotnisko ma być z połączone ze stolicą siecią kolejową, a przejazd trwać 15 minut. W pierwszym etapie planowane są dwie drogi startowe i obsługiwane do 45 mln pasażerów. Koszty budowy CPK to 100 mld zł, z czego połowa ma być sfinansowana przez UE, a część przez prywatnych inwestorów. 25 mld to koszt budowy samego portu.

 

52 km od centrum stolicy

Incheon to główne lotnisko Korei Południowej. Zostało otwarte w 2001 r. Znajduje się 52 km od centrum Seulu, a dojazd pociągiem ekspresowym trwa 43 minuty. W 2019 r. obsłużyło 71 mln pasażerów. Powstawało etapami. Docelowo do 2024 r. lotnisko ma mieć zdolność obsłużenia 100 mln pasażerów i 7 mln ton cargo rocznie.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~zoja 4 miesiąc temuocena: 40% 

  Tak. W obecnej sytuacji, gdy gospodarka w kraju leż i już nawet nie kwiczy, potrzebny nam drugi Radom.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 3 miesiąc temuocena: 0% 

  Autostrady też nie potrzebne i linie kolejowe również, najlepiej jak będziemy żyli w takim świecie jak na początku serialu stulecie Winnych. Wszędzie na piechotę a każdy będzie robił w polu. Mam dla Ciebie przykre wieści, lotnisto z Okęcia planowali już przenieść przed wojną, bo uważali że to za blisko centrum.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zoja 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Masz rację, Piotrek. Przy takich inwestycjach, jakieś 10% sumy za jaką powstaje, w jakiś dziwny sposób się dematerializuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotrek 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Ten "drugi Radom" to jest potrzebny, ale osobom zatrudnionym w spółce od CPK. Bądźmy szczerzy, że nie chodzi o to żeby wybudować to lotnisko, tylko o to żeby je budować w nieskończoność, aż się zmieni władza i zakończy ten cyrk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3078 sekundy