Gotowa wystawa udostępniona zostanie od niedzieli, 29 listopada.

Gotowa wystawa udostępniona zostanie od niedzieli, 29 listopada.

W namiocie przy kościele św. Stanisława w Skierniewicach, Muzeum Historyczne Skierniewic przygotowało wystawę na 300-lecie kościoła i przylegającego do niego cmentarza.

Na 16 planszach umieszczono historię kościoła św. Stanisława w pigułce. Archiwalne fotografie pokazują jak pierwotnie wyglądała XVIII-wieczna świątynia, jej otoczenie. Wyjątkowy szkic kościoła, otwierający wystawę, wykonał dr Marcin Zgliński. Poznać też można sylwetki m. in. Stanisława Szembeka – fundatora kościoła oraz Franciszka Lewandowskiego, duchownego związanego ze świątynią, który przekazał duże fundusze na funkcjonowanie kościoła i cmentarza.

Obok historii i zdjęć świątyni, na wystawie poznać można historię przylegającego do niej cmentarza. Są zdjęcia z czasów, kiedy cmentarz był zmniejszony. Ciekawym wątkiem jest opis części prawosławnej cmentarza, która nie zachowała się do czasów współczesnych. Zobaczyć możemy też planszę poświęconą niedawnym wykopaliskom przy ul. Rawskiej, a także współczesny widok całości wykonany z lotu ptaka.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 6

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2898 sekundy