Do ciekawych eksponatów należą mosiężne uchwyty do trumien. – Tą samą formę można odnaleźć w metalowym krzyżu, znajdującym się na jednej ze ścian kościoła św. Stanisława – pokazuje Radosław Stefanek.

Do ciekawych eksponatów należą mosiężne uchwyty do trumien. – Tą samą formę można odnaleźć w metalowym krzyżu, znajdującym się na jednej ze ścian kościoła św. Stanisława – pokazuje Radosław Stefanek. (fot. Joanna Młynarczyk)

Kilkadziesiąt przedmiotów z trumien, pochodzących ze zlikwidowanej części cmentarza św. Stanisława w Skierniewicach, odkrytych podczas prac wykopaliskowych w modernizowanej ulicy Rawskiej, trafiło do Muzeum Historycznego Skierniewic. Gdy instytucja zostanie otwarta, zobaczyć je będą mogli mieszkańcy na wystawie.

– Obecnie przedmioty te znajdują się w depozycie muzeum i od decyzji konserwatora zabytków zależeć będzie, które z nich ostatecznie u nas zostaną – mówi Radosław Stefanek z Muzeum Historycznego Skierniewic.

Zabytki pozostają spakowane w dwóch kartonach, a część rzeczy jest jeszcze przed konserwacją.

– Wszystko to przedmioty pochodzące z trumien, niektóre są bardzo dobrze zachowane – pokazuje Radosław Stefanek.

Wśród eksponatów znajdują się: medaliki, krzyże, różańce, ikony podróżne z pochówków osób prawosławnych, guziki szklane. Jest też zabawka - konik ołowiany, który ktoś włożył dziecku do trumny oraz tasak kuchenny, włożony w ostatnią drogę prawdopodobnie rzeźnikowi lub kucharzowi. Do ciekawych eksponatów niewątpliwie należą mosiężne uchwyty do trumien.

– Ówczesny „właściciel zakładu pogrzebowego”, do odlania trumiennych akcesoriów wykorzystywał formy, które wcześniej użył do wykonania metalowego krzyża, zachowanego do dziś, a znajdującego się na jednej ze ścian kościoła – zwraca uwagę Radosław Stefanek.

Muzeum planuje zabytkowe przedmioty udostępnić na wystawie, kiedy to zostanie otwarte. Wyeksponowane zostaną w gablotach i będą uzupełnieniem większej wystawy – zaaranżowanego w jednym z pomieszczeń muzealnych wnętrza XVIII-wiecznego kościoła św. Stanisława z wizualizacją historyczną ołtarza.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ja 0 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie rozumiem oburzenia. Co w takim razie powinno znajdować się w muzeum jeśli nie m.in. takie właśnie przedmioty? Wreszcie w tym muzeum będzie coś skierniewickiego. Mnie to zaciekawiło.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gość -1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Fakt że odkryto w ulicy Rawskiej trumny ze zwłokami i rurami gazowymi w środku. Dobrze aby był opis przedmiotów przy której trumnie znaleziono, jaka to było osoba , czy płci żeńskiej , czy męskiej i z jakich lat w zbliżeniu XVIII wieku są to trumny ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nikuś syn grabarza -2 2 miesiące temuocena: 60% 

  Jak się określa ludzi plądrujących groby? chyba hieny cmentarne. Tego typu rzeczy powinny być z powrotem pochowane. Ludzie dzisiaj nie mają żadnych zasad. Amen.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~G -3 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ktoś chyba nie umie czytać... "odkrytych podczas prac wykopaliskowych w modernizowanej ulicy Rawskiej". Nikt nie poszedł na cmentarz, żeby grabić, kopali ulice i ot wykopali z dawnych grobów. To dla mnie spora różnica.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hg -4 2 miesiące temuocena: 80% 

  Ten Pan na zdjęciach to powinien raczej pracować w rękawiczkach ochronnych pracować. Raz: że to eksponaty są, a dwa: wydobyte z grobów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3165 sekundy