GRASZ W ZIELONE? SPRAWDŹ NA JAKIE PIENIĄDZE MOŻESZ LICZYĆ

„Czyste Powietrze” to program dofinansowania do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domu, mający na celu poprawę jakości powietrza w otaczającym nas środowisku. Zwalczanie smogu to jednak niejedyny profit z działań podejmowanych w ramach programu. Kompleksowa termomodernizacja polegająca na wymianie źródła ciepła na bardziej ekologiczne i energooszczędne oraz dociepleniu domu, to również ważna korzyść dla rodzinnego budżetu. O szczegóły programu pytamy Wojciecha Miedzianowskiego, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

SPRAWDŹ, jak zrealizować inwestycje, które pozwolą nam wszystkim żyć w zdrowszym środowisku.

Program Czyste Powietrze, na którego realizację zarezerwowano 103 mld złotych jest najpopularniejszym programem realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.Czy mieszkańcy naszego regionu są zainteresowani dotacjami na wymianę kopciuchów?

Wojciech Miedzianowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi: - Oczywiście, nabór wniosków do programu trwa, a na koniec listopada w Wojewódzkim Funduszu złożono ponad 12 500 wniosków na łącza kwotę przekraczającą 237 mln złotych. To znaczy, że dzięki dofinansowaniu, wspólnie z mieszkańcami województwa likwidujemy ponad dwanaście tysięcy starych pieców. Zachęcamy wszystkich do udziału w Programie i składania wniosków w formie elektronicznej przez zakładkę „Czyste Powietrze” na stronie

www.gov.pl

W ramach Programu Czyste Powietrze przede wszystkim trzeba udokumentować likwidację starego pieca i w zamian zainstalować piec ekologiczny, ale czy to wszystkie koszty kwalifikowane?

WM: - W ramach takiej inwestycji można również wykonać, termomodernizację domu, wymianę okien i drzwi, zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczną lub kolektory słoneczne do podgrzewania wody. W wersji podstawowej, gdy roczny dochód wnioskodawcy nie przekracza 100.000 zł, beneficjent może uzyskać wsparcie do 30.000 zł. W wersji podwyższonej wnioskodawca może otrzymać nawet do 37.000zł jeśli prowadzi gospodarstwo wieloosobowe, a jego dochód nie przekracza 1.400 zł na osobę. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego w wersji podwyższonej maksymalny dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1.960 zł miesięcznie. Wymagane zaświadczenie o wysokości dochodu powinna wydać gmina.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspiera mieszkańców tego regionu, także w innych proekologicznych inwestycjach. O jakie dofinansowanie można wnioskować będąc właścicielem domu lub ziemi?

WM: - Osoby fizyczne mogą wnioskować również o dotacje do 6.000 zł na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, do 5.000 zł na inwestycje w instalacje do zbierania wody deszczowej oraz zyskać refundację do 90% kosztów kwalifikowanych na usuwanie azbestu. Fundusz wypłaca również dotacje rolnikom w ramach ogólnopolskiego Programu regeneracji gleb poprzez wapnowanie. Kwota wsparcia wynosi od 100 zł do 300 zł za tonę czystego składnika odkwaszającego w zależności od powierzchni gospodarstwa.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej instalowane są również na budynkach instytucji publicznych, szpitalach, hotelach i fabrykach. Inwestowanie w energię ze słońca stało się modne i dostępne dla szerokiej liczby obiorców. Na jakich warunkach przedsiębiorcy i podmioty publiczne mogą uzyskać wsparcie finansowe ze środków Funduszu na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej budynków oraz OZE?

WM: - Dzięki naszemu wsparciu wiele gmin decyduje się na wyminę źródła ciepła i termomodernizacje budynków urzędowych, oświatowych i placówek ochrony zdrowia. Na popularności zyskuje również Program Ekolatarnia, czyli dofinasowanie na instalacje latarni hybrydowych, w których panel fotowoltaiczny połączony jest z wiatrakiem. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości włączenia oświetlenia ulicznego do sieci elektroenergetycznej.

Przedsiębiorcy natomiast inwestują w panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne w ramach naszych preferencyjnych pożyczek. Atrakcyjność pożyczki polega na tym, że firma może skorzystać z jej częściowego umorzenia. Umorzenie może wynosić od 15 nawet do 55%! Środki z umorzenia, przedsiębiorca może zainwestować na przykład w zakup samochodów elektrycznych.

Gdzie zainteresowani mogą szukać informacji na temat programów i zasad wsparcia WFOŚiGW w Łodzi inwestycji przyjaznych środowisku?

WM: - Pierwszym źródłem informacji dla Programu Czyste Powietrze powinna być strona internetowa czystepowietrze.gov.pl oraz Infolinia 22 340 40 80. W pozostałych sprawach zachęcam do zadawania pytań droga mailową doradztwo@wfosigw.lodz.pl. Fundusz organizuje również szkolenia online. W każdym webinarium nasi doradcy energetyczni opowiadają na wszystkie pytania dotyczące zasad Programu, pokazują jak wypełniać wnioski oraz jak poprawnie rozliczyć dotację.

tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rozmowa z Konradem Gwoździem

Mikołajki w Lipcach Reymontowskich

Świąteczna magia na jarmarku w Makowie

Uczniom skierniewickiej "Piątki" wykluły się...

Subregion żyrardowski ze wsparciem sejmiku...

Wywołał fałszywy alarm w skierniewickim szpitalu

Mikołajkowy marsz coraz liczniejszy

Nastrój Świat Bożego Narodzenia

Lokalne podatki w górę o 15 procent

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA