Biskup Wojciech Osial wręczając pani Marii Nowak Krzyż Świętej Wiktorii docenił jej całokształt pracy.

Biskup Wojciech Osial wręczając pani Marii Nowak Krzyż Świętej Wiktorii docenił jej całokształt pracy. (fot. Joanna Młynarczyk)

Maria Nowak, mieszkanka Skierniewic została doceniona za zaangażowanie w życie parafii św. Jakuba. Kościelne odznaczenie – Order Świętej Wiktorii odebrała podczas uroczystej mszy świętej pierwszego dnia świąt (25.12) z rąk biskupa łowickiego Wojciecha Osiala.

Skierniewiczanka dołączyła do grona wielkich Polaków odznaczonych Orderem Świętej Wiktorii. Dotychczas w jego posiadaniu jest 16 osób, w tym m. in. prymas Polski kard. Józef Glemp, prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, marszałek sejmu w latach 1991-1993 r. profesor Wiesław Chrzanowski oraz wielu księży.

Maria Nowak w sposób szczególny zaangażowała się w prowadzenie rozliczeń księgowych kosztownego remontu elewacji zewnętrznej zabytkowego kościoła św. Jakuba, który przeprowadzony został dwa lata temu.

Uznałem, że praca, która kosztowała panią Marię dużo czasu i zaangażowania powinna zostać doceniona – tłumaczy ks. Jan Pietrzyk, proboszcz parafii św. Jakuba. – Dzięki niej udało nam się na remont zdobyć środki z funduszu kościelnego, z urzędu marszałkowskiego i budżetu miasta Skierniewice. Pani Maria pomagała je też rozliczać, a także w odbiorze prac przez urząd konserwatorski. Pilnowała, żeby poszczególne etapy remontu realizowane były zgodnie z planem

– mówi proboszcz.

Skierniewiczanka, w podobny sposób zaangażowana była w prace w parafiach Sobota i Bielawy naszej diecezji.

Wręczenie Krzyża Świętej Wiktorii odbyło się podczas mszy św. w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia z rąk biskupa pomocniczego Diecezji Łowickiej Wojciecha Osiala.

Dziękujemy za dobro, którym się pani dzieli, dziękujemy za dobre serce – mówił biskup Wojciech Osial. – Ofiarowując dobro innym można przeżywać życie jako codzienne Boże Narodzenie – podkreślił.

Kościelne odznaczenie – Krzyż Świętej Wiktorii w 2004 roku ustanowił biskup Alojzy Orszulik. Przyznawane jest ono osobom duchownym i świeckim za zasługi dla Kościoła łowickiego.

Maria Nowak jest związana z naszym miastem od 1965 roku, kiedy razem z mężem przybyła do Skierniewic. Wcześniej pracowała jako księgowa w Akademii Medycznej w Gdańsku, po przybyciu do Skierniewic, pracowała tu jako główna księgowa w urzędzie wojewódzkim. Pełniła też funkcję wicedyrektora w tworzeniu i kierowaniu Bolimowskim Parkiem Krajobrazowym w latach 1986 – 2014. Wychowała troje dzieci.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 25

 • 19
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

9Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Racjonalista 9 ponad rok temuocena: 92% 

  Tylko państwo śweckie i całkowity rozdział koścoła od państwa!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wiktor 8 ponad rok temuocena: 88% 

  Święto kościelne świętej Wiktorii co roku w Łowiczu zakłócało polskie "Święto Niepodległości " 11 listopada procesją staruszków , emerytów i rencistów. Wręczenie orderu tej "staruszce" należy rozumieć że to pewnie jakiś przełom, symbol, zrozumie protestu polskich kobiet świętujących ostatnio ' "prawa wyborcze 1918 i święto Polski " , domagających się równouprawnień , także do łowickiego seminarium duchownego a potem " święceń dla kobiet ! " diakonatu, prezbiteratu i biskupstwa jak w normalnych kościołach .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ Zdziwiona 7 ponad rok temuocena: 73% 

  Wieczne narzekanie i krytykowanie jak nikt na świecie. Takie mamy cechy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~AntyMerkel 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Dokładnie, ludzie prawdę piszą, a ta narzeka

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 5 ponad rok temuocena: 93% 

  Ta pani w PRL odbierała ordery od komunistycznych dygnitarzy a teraz odbiera nawet ordery od hierarchów w kościele łowickim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~niepolityczny 4 ponad rok temuocena: 92% 

  Bo w naszym kraju bardzo opaci się mieć chorągiewkę w doopie, dzięki której można się zawsze obrócić dokładnie w tę stronę, z której profity lecą. Połowa tych "ze świecznika" ma takie chorągiewki pomontowane ;-))

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~czytelnik 3 ponad rok temuocena: 91% 

  Diecezja Łowicka buduje i remontuje sobie pałace a w Skierniewicach spółka miejska ZAM aby poprawić błyskawicznie sytuację ekonomiczną powyprzedawała mieszkania socjalne aby pozbyć się kłopotu . Miasto nie ma mieszkań i będzie płacić karę .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mieszkanka 2 ponad rok temuocena: 88% 

  Też mi powód ro frajdy , tfu! Przykładanie ręki do okradania społeczeństwa przez państwo watykan. Dlaczego tam nie uzyskała tych środków? Jakby kościół mało już wyszabrował w tym biednym kraju

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~666 1 ponad rok temuocena: 88% 

  A gdzie dystans maski ?????????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Punkt konsultacyjny „Czystego powietrza”? Nie...

KONKURS. Wygraj wejściówki!

Teleporady a leczenie chorób przewlekłych

Młodzicy UKS Nawa w konfrontacji z najlepszymi w...

Jedyna taka trasa biegowa w Polsce. Wzorem jest...

Pływackie medale w Żyrardowie

Otwarte Mistrzostwa Skierneiwic w tenisie ziemnym

Po intensywnym weekendzie harcerze udają się na...

Premiera spektaklu grupy teatralnej Com.pl.ex

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA