Piłkarska Szkółka GOKSiR w Lipcach Reymontowskich przez ponad rok udziału w programie PZPN przeszła dużą metamorfozę. Stowarzysznie zrzesza już około 100 zawodników i zawodniczek.

Piłkarska Szkółka GOKSiR w Lipcach Reymontowskich przez ponad rok udziału w programie PZPN przeszła dużą metamorfozę. Stowarzysznie zrzesza już około 100 zawodników i zawodniczek. (fot. Milejka)

Już ponad rok Szkółka Piłkarska GOKSiR Lipce Reymontowskie objęta jest systemem w Programie Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej. W klubie zaszło wiele pozytywnych zmian. − Celem naszej akademii w 2021 roku będzie aplikowanie o srebrną gwiazdę PZPN, na którą jesteśmy gotowi, posiadając wymagane kompetencje − twierdzi Sławomir Supera prezes stowarzyszenia.

Już na początku 2021 roku dwóch trenerów szkółki zakwalifikowało się na kursy trenerskie UEFA. Marcin Urbański stara się o uprawnienia UEFA A, Rafał Kasiński - UEFA B.  

− Dynamiczny rozwój sportowy naszej Akademii wiąże się nieodzownie z ciągłym rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji przez naszych trenerów. Przyjęcie na kurs poprzedzone było egzaminami wstępnymi i nie jest równoznaczne z odbiorem dyplomu ukończenia kursu. Wręcz przeciwnie, naszych trenerów czekają teraz wielomiesięczne wykłady, ćwiczenia, zaliczenia oraz na zakończenie kursu obroną pracy dyplomowej – dodaje sternik stowarzyszenia, które programem PZPN zostało objęte pod koniec 2019 roku.

− 29 listopada 2019 roku naszej akademii po spełnieniu wszystkich kryteriów programu przyznano brązową gwiazdę Certyfikacji PZPN − opowiada Sławomir Supera.

Celem nadrzędnym programu jest podniesienie poziomu szkolenia dzieci w najmłodszych kategoriach wiekowych 5-12 lat. Z perspektywy roku czasu spędzonego w programie Zarząd szkółki ocenia projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej jako strategiczny dla dalszego rozwoju i podnoszenia poziomu szkolenia dzieci w naszym kraju.

Samo otrzymanie certyfikatu jest niewspółmierne do utrzymania go w programie co jest równoznaczne z podniesieniem na najwyższy poziom kompetencji akademii w obszarach: merytorycznym, organizacyjnym, kadrowym, finansowym, infrastrukturalnym oraz sportowym.

− To właśnie m.in. program certyfikacji wymógł na naszej akademii oraz Gminie Lipce Reymontowskie bardzo duże jak na możliwości finansowe budżetu samorządu inwestycje w infrastrukturę stadionową i okołostadionową. W przeciągu trwania programu certyfikacji Wójt Gminy Lipce Reymontowskie wydał na budowę i poprawę infrastruktury kwotę 1.350.000,00 zł, Zarząd Szkółki wraz z Rodzicami zaś kwotę 150.000,00 zł. co łącznie stanowi 1,5 mln złotych środków finansowych − twierdzi sternik stowarzyszenia.

Utrzymanie w programie certyfikacji niesie za sobą zbudowanie mechanizmów systematycznej i rzetelnej pracy szkoleniowej z dziećmi. Nad prawidłowym szkoleniem dzieci w programie czuwa nieustannie Polski Związek Piłki Nożnej poprzez wykonywanie zapowiedzianych i niezapowiedzianych kontroli trenerów monitorujących.

− W naszej akademii zostały przeprowadzone 3 niezapowiedziane kontrole, zakończone otrzymaniem pozytywnych ocen oraz 2 kontrole zapowiedziane w tym audyt roczny zaliczone pozytywnymi ocenami − ocenia Sławomir Supera.

Ministerstwo Sportu poprzez PZPN dofinansowuje szkółki będące w programie przekazując w miesięcznych transzach zadeklarowane przez akademie kwoty na konkretne ujęte w preliminarzu wydatki.

− W naszym przypadku całą otrzymaną dotacje w kwocie 32.995,00 zł. przeznaczyliśmy na wynagrodzenia naszych trenerów. Analizując budżet, otrzymane wsparcie w około 50 proc. zabezpiecza udział finansowy w programie certyfikacji – pozostałą część środków szkółka musi dołożyć z własnego budżetu.

− Na pewno mylił się ten, kto myślał że to będą duże i łatwe pieniądze na dowolne do spożytkowania działania. Niesamowicie szczelny (lecz działający z dużym opóźnieniem) system rozliczeń nie pozwala na marnotrawienie środków publicznych. Oczywiście tak jak każdy program, tak i ten posiada swoje wady i mankamenty, które są na bieżąco i systematycznie korygowane − opowiada prezes klubu.

Do jakich zmian doszło w lipieckiej szkółce najlepiej świadczą liczby. Przed przystąpieniem do programu w szkółce były 3 drużyny, w certyfikacji jest ich 7. Zawodników wcześniej było 62, obecnie jest ich 94. Ponad 13 miesięcy temu w szkółce pracowało z dziećmi i młodzieżą 2 trenerów, w certyfikacji jest ich 6. Wcześniej klub nie posiadał drużyny dziewcząt, wymóg przynależności do programu stanowi, że taka ekipa musi być częścią stowarzyszenia.

Szkółka Piłkarska GOKSiR z Lipiec Reymontowskich jest jedynym stowarzyszeniem objętym programem certyfikacji z powiatu skierniewickiego ziemskiego.

− Celem naszej akademii w 2021 roku będzie aplikowanie o srebrną gwiazdę PZPN, na którą jesteśmy gotowi, posiadając wymagane kompetencje − twierdzi Sławomir Supera.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 6

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2812 sekundy