historia

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 stycznia 2021 | 14:54 komentarzy 3

(Fot. Sławomir Burzyński)

17 stycznia 1945 roku do Skierniewic wjechały radzieckie czołgi. Niemcy uciekli.

Siedemdziesiąt sześć lat temu, rankiem 17 stycznia 1945 roku ulicą Rawską wjechały do Skierniewic czołgi z 220. grupy szybkiego działania pułkownika A. Paszkowa.

Niemcy nie byli przygotowani do obrony, oddali miasto bez walki (choć wśród mieszkańców krążyły plotki o zaminowaniu lasu Zwierzyniec i zamiarze spędzenia tam i wysadzenia całej ludności Skierniewic). Zniszczeniu uległ jedynie drewniany dom na rogu ulicy Gałeckiego i Rynku, staranowany przez czołg, zaś na ul. Sienkiewicza spłonął sowiecki tank, trafiony z panzerfausta. Wydarzenie to upamiętnia pomnik – czołg T-34 stojący na skwerze przy ulicy Sienkiewicza. W ramach dekomunizacji w marcu 2018 roku z cokołu zdemontowano tablicę z nazwiskami poległych gwardzistów.


Jak oceniasz artykuł? Głosów: 13

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Karol Kuligowski, Olsztyn -do niedawna Żyrardów 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Radzieccy wzięli to co im Stalin wywalczył na konferencji w Teheranie i w Jałcie W ramach dekomunizacji usunięto nazey i pomniki nawiązujące do pojaltanskiego ładu (PRL- u), ale nie ruszono głównego współsprawcy, a był nim prezydent USA F. D . Roosevelt. To on jsko fascynat Stalina i sprawca innych nikczemności powinien być wyrzucony pierwej, a nie jest!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Autor listu 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Na temat tego patrona napisałem niecały rok temu na Portalu Miejskim Olsztyna w dziale Opinie. A także na łamach Debaty nr 2 z 2020r. Można znaleźć na stronie internetowej tejże gazety. Nie podaje adresów gdyż takie wpisy są odrzucane. Więc do Google i gotowe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kuba 1 miesiąc temuocena: 94% 

  Skierniewice wyzwolili Włosi, Anglicy i Francuzi. Taki takty wmawia się obecnie młodemu pokoleniu. A może jeszcze Armia Krajowa i Żołnierze Wyklęci którzy byli poukrywani w lasach. Armię Niemiecką uzbrojoną po zęby, tych perfidnych bandziorów i morderców Narodu Polskiego, wyzwoliła Armia Czerwona. Byli to młodzi chłopcy nawet 16-19 lat , wchodząc do domów prosili o chleb i pytali czy daleko do Berlina. Zanim napiszesz komentarz, uszanuj tych młodych ludzi, którzy zgineli bez powrotnie, zamiast w wieku 19 lat dawać nowe kolejne życie na tej Ziemi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2706 sekundy