społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 stycznia 2021 | 12:53 komentarzy 2
Jedna z kontroli w Żyrardowie, który też boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza.

Jedna z kontroli w Żyrardowie, który też boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. (fot. SM w Żyrardowie)

Kryzys wymiany węglowych pieców – zdecydowanie komentuje Polski Alarm Smogowy, który zebrał dane z całego kraju. W swoim raporcie ostrzega, że jest bardzo źle i jako negatywy przykład wymienia m.in. Rawę Mazowiecką.

„Kopciuchy”, czyli pozaklasowe kotły na węgiel i drewno, stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Pod koniec roku

Polski Alarm Smogowy przygotował raport
, w którym porusza kwestię wymiany pieców. Opracowany został na podstawie odpowiedzi udzielonych przez samorządy oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Okazuje się, że w wielu miejscach w kraju jest bardzo źle.

W raporcie czytamy, że w 2019 roku:

Z listy najbardziej zanieczyszczonych miast (lista WHO) w wymianie pieców przodują: Kraków (4188), Gliwice z 2090 wymienionych sztuk, Katowice (1213), Dąbrowa Górnicza (824) i Sosnowiec (695). Dół listy to Rawa Mazowiecka (3), Opoczno (2) i Brzeziny (2). Porównanie liczby wymienionych kotłów do całkowitej liczby przeznaczonej do wymiany pokazuje, że takie tempo wymiany doprowadzi do ich całkowitej likwidacji za kilkadziesiąt lat. Na przykład w Radomsku, które szacuje liczbę kotłów na 7500, wymieniono w 2019 roku zaledwie 4 sztuki.

Jeśli w gminach i miastach wymieniano kotły, to korzystano głównie z samorządowych programów dotacyjnych, a nie z rządowego Programu Czyste Powietrze. Autorzy raportu sugerują, aby władze kraju niezwłocznie zmodyfikowały program.

– Trochę zaskoczony jestem liczbą przekazaną przez raport. Nie wiem skąd akurat takie, nie ma ich pod ręką, aby sprawdzić – komentuje Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej i dodaje:  – Z tego, co wiem wiele osób w Rawie, korzysta z Programu Czyste Powietrze. Natomiast nie dziwię się, że chętniej korzystano ze wcześniejszego wsparcia. Wówczas wymieniający piec oprócz 40 proc. dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, otrzymywał 30 proc. od samorządu. To już jest konkretne wsparcie, ale ten program już się skończył.

Obecnie centrum miasta przechodzi rewitalizację. W programie jest też mowa o wymianie kopciuchów, ale jak przyznaje burmistrz nie ma obecne, w trakcie prowadzonej rewitalizacji, usuwania tych urządzeń.

– Współpracujemy natomiast z gazownikami i na przebudowywanych uliczkach powstają nowe odcinki gazociągu, do którego będzie można podłączać posesje – dodaje burmistrz.

Tymczasem specjaliści lekarze ostrzegają, że smog to samo zło. Odpowiada nie tylko za schorzenia układu oddechowego. Pozytywnym przykładem zmian jest dawna stolica Polski. Krakowianie przez lata dusili się. W końcu władze zdecydowały się na drastyczny krok. W 2016 r. sejmik małopolski przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa, która zakazuje stosowania paliw stałych - węgla i drewna. Zakaz wszedł w życie 1 września 2019 r. Miasto do tego czasu musiało poradzić sobie z wymianą kopciuchów. W 2019 r. na ich usunięcie wydało 33,6 mln zł. Do likwidacji zostało miastu jeszcze ponad 2000. W parze z likwidacją idą kontrole straży miejskiej. W pierwszych pięciu miesiącach obowiązywania zakazu spalania węgla i drewna w Krakowie strażnicy przeprowadzili 4,5 tys. kontroli palenisk. Ujawnili 287 wykroczeń i nałożyli 72 mandaty karne na kwotę 18,5 tys. zł.

Co z kontrolami w Rawie Mazowieckiej?

– W 2019 roku było 75 kontroli. Natomiast ubiegły rok z powodu pandemii koronawirusa odbiega od poprzednich lat. W 2020 roku było 28 kontroli w tym jedną zakończoną mandatem karnym – wylicza Jerzy Majewski, komendant Straży Miejskiej w Rawie Mazowieckiej.


Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Czekający 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Wymiana to nie problem, trzeba mieć pod co podłączyć! Na Willowej trzeci rok nie potrafią położyć 400 m. sieci gazowej. Poprzysyłalli aneksy do przedłużenia umowy,KPINA!!!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Skierniewiczanin 1 miesiąc temuocena: 80% 

  Skierniewice nie są lepsze. Miasto nie robi nic w walce ze smogiem. W efekcie w porze zimowej lepiej nie wychodzic z domu, a i to nie uchroni nas przed negatywnymi skutkami smogu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.325 sekundy