z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2021 | 18:49
Gmina Nowy Kawęczyn: Był PGR, będzie kasa

Urząd Nowy Kawęczyn będzie ubiegał się o dofinansowanie z programu inwestycji w gminach, w których w przeszłości funkcjonowały PGR-y. Jak przyznają urzędnicy, sami są zaskoczeni taką możliwością.

Pierwsze informacje o możliwościach dofinansowania dla gmin, w których działały państwowe gospodarstwa rolne pojawiły się już we wrześniu. Już wtedy odpytywaliśmy między innymi gminę Nowy Kawęczyn, czy na terenie znajdowały się PGR-y.

Cień szansy padał na tereny w miejscowości Nowy Dwór, jednak obiekty wcześniej zostały przejęte przez Instytut, gdzie dziś znajduje się Kwiaciarski Zakład Doświadczalny.

Mimo to w ostatnich tygodniach gmina otrzymała informację, że nadal może ubiegać się o dofinansowanie z tej puli.

Możemy składać wnioski, ponieważ okazało się że grunty pod państwowe gospodarstwa rolne znajdowały się w Raduczu oraz Psarach. Z tego wszystkiego wynika, że te ziemie wykorzystywał PGR Babsk.

Włodzimierz Ciok, wójt gminy Nowy Kawęczyn

Urzędnik tłumaczy, że w wytycznych jest wyraźnie napisane, że o pieniądze mogą ubiegać się gminy, na których wykonywano, jakiekolwiek prace w obrębie geodezyjnym. W wymienionych miejscowościach państwowe gospodarstwo rolne z Babska korzystało z terenu obejmującego około 100 hektarów.

Gmina będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje. Minimalna wartość kosztorysowa inwestycji to 50 tys. złotych, natomiast maksymalna 5 milionów złotych (górna wartość jest obowiązująca także w przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku). Wnioski w pierwszej kolejności będą opiniowane przez właściwe oddziały terytorialne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - w zakresie potwierdzenia zlokalizowania inwestycji w miejscowości, w której funkcjonowały PGR-y.

– I właśnie tutaj powstaje problem dla urzędów, ponieważ przed złożeniem wniosku tak na dobrą sprawę nie wiemy, o jaką kwotę możemy się ubiegać. W naszym przypadku chcemy wnioskować o pełną pulę – dodaje Włodzimierz Ciok.

Jeśli pieniądze zostaną przyznane to gmina będzie chciała przeprowadzić przebudowę dwóch dróg. Pierwsza to blisko czterokilometrowy odcinek pomiędzy Raduczem a Psarami. Drugi to droga w fatalnym stanie także w Psarach, prowadząca w stronę Lisnej (gm. Kowiesy).

Wnioski gminy mogą składać do 12 lutego. Zdaniem wójta wyniki przyznanych wniosków mogą pojawić się dopiero w połowie roku. Jeśli gmina otrzyma pieniądze prace nad przebudową rozpoczną się w 2022 roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Mieszkańcy są zaniepokojeni. Policja czeka na...

Bociany wróciły do Przybyszyc

Będzie tężnia w Białej Rawskiej

Ruszyło wywłaszczenie, są pierwsze skargi do RPO

Gruntownego remontu nie będzie. W planach naprawa

Kto zniszczył boisko Olympica?

Mokra Prawa: Wrak wrósł już w ziemię

Trzy drogi w jednym czasie

Malutka Maja czeka na pomoc