z miasta

kultura

Wywiady

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 stycznia 2021 | 09:48 komentarzy 2
„Antologia 2020. Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury” jest podsumowaniem ostatnich 10 lat pracy twórczej skierniewiczan.

„Antologia 2020. Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury” jest podsumowaniem ostatnich 10 lat pracy twórczej skierniewiczan. (fot. Joanna Młynarczyk)

Klub Literacki SOPEL (Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury) wydał Antologię 2020. Autorzy ruszyli z promocją tomiku, ale jak mówią – w czasach pandemii koronawirusa nie jest to łatwe.

„Antologię 2020. Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury” wydało Muzeum Historyczne Skierniewic. W publikacji znajdują się teksty poetyckie, ale też proza, humoreski – przekrój twórczości różnorodny tak jak różnorodny jest skład grupy, którą reprezentują osoby z różnymi profesjami.

Piszemy dla wszystkich miłośników literatury i marzymy, by twórczość ta docierała do szerokiego grona odbiorców – mówi Joanna Jaworek, która przejęła prowadzenie grupy literatów po Bożenie Witkowskiej. – Ludzie mijają nas codziennie na ulicy, a z działalności pisarskiej, znają tylko w wąskich grupach. Stąd nie jest łatwo dotrzeć do czytelników – dodaje.

Joanna Jaworek ma wiele planów związanych z prowadzeniem grupy literatów.

Chciałabym odmłodzić grupę, zaprosić do nas na warsztaty młodzież, ale zaprosić też inne piszące osoby dorosłe, których w Skierniewicach nie brakuje – mówi Joanna Jaworek. – Myślę też o organizacji imprez literackich w mieście, kontynuowaniu organizacji warsztatów dla piszących, ale też warsztatów czytania poezji – dodaje.

„Antologia 2020. Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury” jest podsumowaniem ostatnich 10 lat pracy, ale też swoistym podziękowaniem za wszystkie lata pracy Bożenie Witkowskiej, która po 33 latach pożegnała się z grupą. Założycielka i wieloletnia prowadząca literatów, pałeczkę opiekuna przekazała Joannie Jaworek, związanej z grupą od 2018 roku.

Skierniewiczanom bardzo zależy na popularyzacji antologii, ale jak mówią – w czasach pandemii koronawirusa nie jest to łatwe.

Jak powtarzała nam zawsze Bożena Witkowska, jesteśmy cienkoskórzy – mówią autorzy antologii ze Skierniewic. –

Łatwo nas zranić, a taką obroną przed tym, co nas boli, razi, rani, dręczy jest przelanie emocji na papier. Będzie się można o tym przekonać sięgając po naszą najnowszą antologię – zachęcają do lektury Joanna Jaworek, Krystyna Kostarska, Wincenty Grewkowicz i Sebastian Marasek.

Oprócz nich, swoje teksty w antologii publikują: Bożena Klejny, Wiesława Maciejak, Marlena Mazurek, Lena Wiśniewska, Teresa Witowska, Beata Więckowska, Danuta Nowakowska, Małgorzata Rosowska, Cecylia Grzelka, Piotr Wasiak i Jerzy Jankowski.

Ilustracje do książki wykonała jedna z autorek, Marlena Mazurek.

Pomyślałam, że oprócz treści ważna jest też forma tomiku, stąd pomysł urozmaicenia wierszy ilustracjami – tłumaczy Marlena Mazurek. – Wykonałam proste grafiki czarno-białe, tuszem i patykiem. Są to wariacje na temat liter, będą zapowiadały kolejnych twórców w tomiku – dodaje.

Książkę w cenie 25 zł można nabyć w Muzeum Historycznym Skierniewic.

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 16

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~JMJ 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Antologię zadedykowaliśmy Pani Bożenie Witkowskiej, nieocenionej i niezastąpionej. Co ważne - Bożenka się z SOPeLem nie pożegnała. Jest nadal z Nami, nie wyobrażamy sobie, aby było inaczej. Organizacyjne kwestie przekazała mi, to prawda. A ja zamierzam się od Niej dużo nauczyć. Joanna M.Jaworek

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jaga 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Asiu, Sebastianie i pozostali gratulacje! Piszcie, cieszcie się tym.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

Wywóz gruzu i odpadów remontowo-budowlanych w...

Znamy gwiazdy. W tym roku scena Święta Kwiatów...

To będzie fantastyczny weekend w Skierniewicach

Sportowa rywalizacja integruje społeczność VEKA...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA