z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 lutego 2021 | 11:10 komentarzy 2

(fot. screen/ug.rawamazowiecka)

Czterech radnych głosowało przeciw uchwale, jednocześnie przeciw stanowisku wójta Michała Michalika, który rekomendował – nie wprowadzać tych pieniędzy do budżetu. Uchwała przeszła głosami siedmiu radnych, pod nieobecność trzech i jednym głosie wstrzymującym

Obecnie w gminie Rawa Mazowiecka nie ma funduszu sołeckiego, funkcjonują granty sołeckie. Budzą kontrowersje, taki przypadek opisywaliśmy z Leopoldowa. Komisja odrzuciła wniosek wsi. Mieszkańcy gminy w rozmowie z Głosem dodawali, że przyznawane granty to niezbyt wysokie środki. Część wsi wolałaby mieć stały fundusz i sama decydować, na co przeznaczyć środki.


Samorządy zobowiązane są do przyjęcia uchwały, w której określają stanowisko, czy wyodrębniają w budżecie środki na fundusz lub nie. Prowadząca piątkową (5.02) sesję Katarzyna Klimek mówiła o uchwale: – Wniosek był dyskutowany na komisach. Argumenty radnych były różne. Przed nami wiele zadań inwestycyjnych nie tylko na 2022 rok. Wiecie, że będziemy mieli zaciągnięty kredyt.


Głos zabrał wójt, który dodał, że gminę czekają niespodziewane wydatki.


– Radni wyrazili też wolę wsparcia szpitala rawskiego. Co nie było planowane. Na przyszły rok też rozumiem, że państwo chcecie. Co ze względu na sytuację epidemiologiczną i potrzeby naszych mieszkańców jest uzasadnione – przekonywał.


Za przyjęciem uchwały, czyli nie wyrażenia zgody na nie wyodrębnienie w budżecie gminnym funduszu sołeckiego, głosowało siedem osób. Przeciwnicy uchwały nie zabrali na sesji głosu.

Budżet na pobudzenie wsi


Fundusz sołecki jest realizowany od 2009 r. Zdaniem rządu, biorąc pod uwagę liczbę gmin, w których funkcjonuje fundusz można stwierdzić, że jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społeczności wiejskiej. W latach 2009 – 2013 ok. 55 proc. gmin, w których są sołectwa, tworzyło fundusz sołecki. Od 2014 r. liczba gmin w których realizowany jest fundusz sołecki systematycznie rośnie i wynosi obecnie ponad 70 proc. gmin w których są sołectwa.


Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Dddddd 2 7 dni temuocena: 33% 

  Radni Rawscy juz stwierdzili że będą nieprzewidziane wydatki na swoje premie nagrody bądź kolejne podwyżki. A i jeszcze przecież kościół trzeba budować a na to Rawskie spółki muszą znaleźć pieniądze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dddddd 1 7 dni temuocena: 67% 

  Radni Rawscy juz stwierdzili że będą nieprzewidziane wydatki na swoje premie nagrody bądź kolejne podwyżki. A i jeszcze przecież kościół trzeba budować a na to Rawskie spółki muszą znaleźć pieniądze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2878 sekundy