z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lutego 2021 | 18:51 komentarzy 2
Beata Szymczak wraz z Krzysztofem Tulińskim przeprowadzają terapie tlenowe w specjalnie stworzonych komorach.

Beata Szymczak wraz z Krzysztofem Tulińskim przeprowadzają terapie tlenowe w specjalnie stworzonych komorach. (fot. Bartosz Nowakowski)

Są pionierami w Europie pod kątem przeprowadzania terapii tlenowej dla zwierząt. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Psarach przeprowadza kolejne badania, które mogą pomóc przyspieszeniu gojeniu ran potrzebującym zwierzętom.

Do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Psarach trafił w ostatnim czasie bezpański pies spod Kielc. Zwierzę niefortunnie zawiesiło się na ogrodzeniu i mocno pokaleczyło sobie przednie łapy.

– To najgorsze, co może zdarzyć się dla psa, ponieważ bez przednich łap nie jest on w stanie w żaden sposób funkcjonować. Dlatego postanowiliśmy, że spróbujemy pomóc mu za sprawą komór normobarczynych – mówi Beata Szymczak w ośrodku w Psarach.

Zdaniem prowadzących ośrodek w Psarach są jednymi z pierwszych w Europie, którzy wprowadzają normobarię dla zwierząt.

Nie będę ukrywał, że ogromną inspiracją był doktora Jana Pokrywki, który od lat specjalizuje się w dziedzinie normobarii. Odbyłem z nim także wiele konsultacji w tej sprawie.

Krzysztof Tuliński z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Psarach.

Terapia nie jest niczym nowym, bo od lat prowadzona jest na ludziach. Nowością jest jednak wśród zwierząt. To z tego powodu Krzysztof Tuliński musiał wykonać sam wszystkie komory przystosowane specjalnie dla zwierząt, które aktualnie znajdują się w ośrodku w Psarach. Pierwsza z nich powstała w 2019 roku, a dziś na terenie ośrodka znajduje się ich kilka, nawet dla koni.

– Proszę pamiętać o jednej rzeczy, że jest to terapia wspomagająca, która przyśpiesza leczenie medyczne. Wszelkie działania podejmowane są zgodnie z udziałem lekarza – podkreśla Krzysztof Tuliński.

Badania prowadzone od kilku miesięcy przynoszą niezwykle pozytywne efekty. Weterynarze z chęcią i radością opowiadają o kilku przypadkach, które pokazuje duże szybsze gojenie się ran.

Z obserwacji lekarzy wynika, że dla przykładu rany pooperacyjne zwykle gojące się do dwóch tygodni, przy terapii w specjalnej komorze skracają się nawet do połowy czasu.

Grupa weterynarzy postanowiła napisać w tej materii publikację naukową, która pod koniec zeszłego roku pojawiła się w prestiżowym piśmie Polish Journal of Veterinary Sciences. Całość jest dostępna także na stronie Polskiej Akademii Nauk.

– To była trudna i żmudna praca, ponieważ publikację rozpoczęliśmy prawie dwa lata temu, a dopiero teraz dokonała się finalizacja. W Europie jesteśmy pionierami w tej sprawie, ale i na świecie nie ma wielu podobnych publikacji. Wiemy o badaniach w Japonii – mówi Wojciech Junkiewicz, weterynarz z przychodni dla zwierząt „Veterinarius”.

Jak przekonują lekarze to jednak nie koniec badań. Kolejne testy pokazują dobre wyniki w dziedzinie układu nerwowego.

– Niestety, na tym etapie nie mogę zdradzać jeszcze wszystkiego, ale mogę potwierdzić, że wyniki są naprawdę bardzo satysfakcjonujące – przekonuje Wojciech Łunkiewicz.

Wspomniany pies spod Kielc w niedługim czasie zakończy terapię tlenową. Wszystko wskazuje na to, że jego łapy zostaną odratowane i niebawem rozpocznie rehabilitację.

Hiperbaria tlenowa a w zasadzie hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) polega na przebywaniu i oddychaniu w komorze w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego w zakresie 1300 do 3500 hPa w połączeniu z oddychaniem czystym tlenem.

Dotychczasowe obserwacje naukowe wykazują, że tlenowa terapia podwyższonym ciśnieniem barycznym czyli Hiperbaryczna Terapia Tlenowa (HBOT) powoduje między innymi następujące pozytywne rezultaty: zmniejsza stany zapalne przez dotlenienie wszystkich komórek, przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych, pobudza regenerację nabłonków.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 12

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~mz 1 18 dni temu

  Szkoda że nie ma kontaktu bo potrzebuję leczyc psa w komorze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Natalia 0 3 miesiące temu

  Wojtek Łunkiewicz, nie Junkiewicz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Jak smakują Sadkowice? Mają smak chleba z...

Fundacja "Chodźmy Razem" kończy działalność

Każdy mógł napisać list do świętego Mikołaja

Jarmark bożonarodzeniowy w Bolimowie

Akcja trwa! Bez ustanku pomagamy Agacie

Wszystko przez koronawirus. Inwestycję w Niwnej...

Mleczarnia stawia na zielone projekty

Diety radnych w gminie Skierniewice w górę

Pokaz strażakow. Zbierali na leczenie Agaty