Z Teodozją Aleksandrą Skarżyńską (druga z lewej) rozmawialiśmy latem2019 roku, gdy obchodziła 102 lata.

Z Teodozją Aleksandrą Skarżyńską (druga z lewej) rozmawialiśmy latem2019 roku, gdy obchodziła 102 lata. (fot. Joanna Młynarczyk )

Dziś (25.02) w jednej ze skierniewickich przychodni pierwszą dawkę szczepionki przeciw covid-19 przyjęła najstarsza mieszkanka Skierniewic, Teodozja Aleksandra Skarżyńska! Rozmawialiśmy z nią latem 2019 roku, gdy kończyła 102 lata.

W transporcie do punktu szczepień pomagali jej żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Wojska Obrony Terytorialnej. Koordynatorem akcji transportu seniorów na szczepienia jest Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.Z Teodozją Aleksandrą Skarżyńską rozmawialiśmy latem 2019 roku, gdy obchodziła 102 urodziny.

Na świat przyszła 17 lipca 1917 r. w Warszawie. Tam dorastała, chodziła do szkoły i mieszkała do wybuchu wojny. Wychowywała ją rodzina, najwięcej siostra ojca – ciocia Stasia, bo gdy była dzieckiem, straciła rodziców. Swojego męża poznała w Warszawie. Pobrali się w Skierniewicach. Ślub odbył się w 1941 r. kościele św. Jakuba.

Lata wojenne spędziła w Warszawie. Mieszkała na Woli, przy ul. Prostej.

Krążyła, głównie piechotą, między stolicą a Skierniewicami, gdzie mieszkała jej ukochana babcia.

Minęło tyle lat, a ja nadal doskonale pamiętam jak bomby leciały. W ten niespokojny czas chciałam zobaczyć Skierniewice po bombardowaniu. Pamiętam, jak pierwszy raz wybrałam się pieszo – wspomina Teodozja Skarżyńska. – Wujek miał brata w Bolimowie, szłam do niego za chlebem. Zajęło mi to cały dzień – opowiada.

Potem często tak chodziła.

W Powstaniu Warszawskim zginęła jej kuzynka, miała zaledwie 17 lat. Była sanitariuszką, pracowała w szpitalu, bo marzyła, żeby zostać lekarzem. Po wojnie, podczas ekshumacji zwłok, Stasia z Wandą rozpoznały ciało Zdzisi po swetrze, który miała na sobie, gdy poszła do powstania. Wanda uratowała się, bo – jak twierdzi – gdy doszło do rozstrzelania przez Niemców, upadła razem z innymi i udawała martwą. Zdzicha niestety została trafiona i zginęła. Spoczywa wraz z innymi w mogile powstańczej na warszawskich Powązkach.

Pani Teodozja bardzo chciała wrócić po wojnie do Warszawy, bała się jednak, że może dojść do wybuchu trzeciej wojny – tak mówiono. Kiedy zbombardowany został jej dom rodzinny przy ul. Prostej, nie miała dokąd wrócić, została w Skierniewicach.

W Skierniewicach jej pierwsze mieszkanie znajdowało się w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej, kolejne przy ul. Sienkiewicza. Tu mieszka do dziś. Pracowała w oświacie. W Skierniewicach założyła dwa przedszkola.

Swoją samodzielnością, aktywnością zadziwia wszystkich. Chce wszystko zrobić sama, skontrolować. Musi być porządek, odstawione na miejsce. Pozmywane, powycierane. W domu radzi sobie świetnie. Potrzebuje pomocy tylko w zrobieniu zakupów czy w załatwieniu spraw wymagających wyjścia z domu

Seniorka rodu do dziś dosłownie "pochłania" książki. Lubi pozycje psychologiczne, filozoficzne, biograficzne, historyczne. Jest ciągle ciekawa świata.

Nie jest jednak najstarszym seniorem zaszczepionym na COVID-19. Stanisław Kowalski został zaszczepiony w jednej ze świdnickich przychodni. Pan Stanisław ma 111-lat.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 13

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

społeczeństwo

Rawski przekręt. Nie chce pan ratować żony…?!

Od poniedziałku dzieci wracają do przedszkoli

Domagają się likwidacji strzelnicy. Tymczasem LOK...

Życie w peletonie. Pracuje z najlepszymi

W Kaszubie witał życie, Kujawiak pokazał jego...

Czas posprzątać Skierniewice. Dym w spółdzielni

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Jest kapryśna i nie należy do punktualnych

Kobiety, stworzenia niewolne od przesady. Dziś ich...