Mąka do kontroli. Rentgen żywności w akcji

Analiza mąk została przeprowadzona w Zakładzie Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach zgodnie z akredytowanymi metodami. Autorzy badania chcieli sprawdzić, czy w najczęściej kupowanych przez Polaków mąkach znajdują się pozostałości pestycydów.

W ramach akcji FoodRentgen analizie poddano 15 rodzajów mąk dostępnych w polskich sklepach. Badano produkty w czterech kategoriach: mąki pszenne, żytnie, orkiszowe i ziemniaczane. Sprawdzano, czy znajdują się w nich pozostałości glifosatu.

– Producentom produktów wyselekcjonowanych przez konsumentów zaproponowaliśmy, na takich samych warunkach, możliwość rozszerzenia badania o dodatkowe pestycydy. Na naszą propozycję odpowiedziała dosłownie garstka firm gotowa poddać swoje produkty badaniu – wyjaśnia Marzena Poniatowska-Galicka, współorganizatorka FoodRentgen.

Wyniki badań czystości mąk prezentują się następująco: w dwóch produktach badania nie wykazały obecności żadnych pestycydów (ponad 500 substancji, w tym glifosatu), w pozostałych 13 produktach badania nie wykazały obecności pozostałości glifosatu

W kilku przypadkach w mąkach znaleziono śladowe ilości insektycydu o nazwie pirymifos metylowy.

Bardzo dobrą wiadomością w tym przypadku jest fakt, że producent, podjął ze swoim dostawcą, działania naprawcze mające na celu wyeliminowanie pozostałości tego środka w żywności. Warto też podkreślić, iż pirymifos metylowy nie jest stosowany bezpośrednio w procesie produkcji roślinnej, ale wciąż jest używany w miejscach przechowywania surowca, jako środek przeciwko insektom – czytamy w raporcie FoodRentgen.

Najwyższe miejsca w raporcie FoodRentgen zajęły produkty z linii BIO mąk pełnoziarnistych od Naury.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS